کناف چیست؟ |هر آنچه باید در مورد نصب کناف بدانید| سازه رادیس


شاید این پرسش، ذهن شما را هم درگیر کرده باشد که “کناف چیست؟” در سال‌های اخیر مصالح ساختمانی و متریال‌های تغییر دکوراسیون تغییرات بسیار زیاد و رشد چشمگیری داشته است. کناف یکی از روش‌های نوین ساخت و سازی است که در سال‌های اخیر جایگزین مصالح ساختمانی قدیمی شده و در انواع دکوراسیون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در میان متخصصان ساخت و ساز کناف به عنوان جایگزین مناسبی برای گچ بری شناخته که از تکنیک های قدیمی است شناخته می شود. کناف به صورت یک صفحه روکش دار است که روکشی از جنس گچ دارد. در ادامه به طور مفصل به معرفی این مصالح، مزایا، کاربردها و نحوه نصب و رنگ آمیزی این متریال می‌پردازیم.

با ما همراه باشید تا با هم ببینیم که “کناف چیست؟” و چرا از آن برای ایجاد سقف کاذب استفاده می شود.

کناف

کناف کاری چیست؟

این صفحات روکش دار گچی، توسط در واقع ابداء شرکت آلمانی به نام knauf هستند.. این شرکت سابقه‌ای طولانی مدت به اندازه 80 سال در زمینه تولید مصالح ساختمانی دارد. کناف‌ها صفحاتی از جنس گالوانیزه هستند که با روکش‌های سیمانی یا گچی پوشیده می‌شوند. صفحات با ابزار مخصوص در کنار یکدیگر قرار گرفته، درزهای آن‌ها بتونه کاری شده و سپس با سمباده کشیدن و رنگ کاری سطح صاف نهایی حاصل می‌شود.

اگر بپرسید کناف کاری چیست؟؛ باید بگوییم، این روش جایگزینی بسیار راحت‌تر و ارزان‌تر از رابیتس کاری در فرایند ایجاد گچ بری برای دیواری و سقف در مواردی همچون لایت باکس است. با این کار هم در زمان و هم هزینه صرفه جویی بسیاری می‌شود. این متریال نه تنها برای سقف بلکه برای انواع دیوارهای دیگر نیز کاربرد دارد. به دلیل عایق بودن می‌توان از آن به عنوان عایق صوتی و حرارتی دیوارها نیز استفاده کرد.

البته لازم به ذکر است که مرسوم ترین روش استفاده از این سازه های گچی فلزی در طراحی دکوراسیون طراحی سقف کاذب است.

لایت باکس کناف

سقف کناف

استفاده از این نوع مصالح ساختمانی برای طراحی و پوشش سقف روشی بسیار عالی و مقرون به صرفه است. کناف به دلیل انعطاف پذیری بالا در شکل‌های هندسی بسیار متنوع و طرح‌های زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر پوشش زیبا و عایق استفاده از آن راحت‌تر از روش‌های دیگر است و در وقت و هزینه نیز صرفه جویی می‌شود.

با استفاده از سقف کناف هر نوع طرح هندسی را می‌توانید بر روی سقف اجرا کرده و با نور پردازی و ایجاد طرح‌های زیبا دکوراسیون محل مورد نظر را زیبا کنید. از مزیت‌های استفاده از کناف برای سقف سبک بودن وزن آن است. این سازه بسیار سبک بوده و هیچ فشاری بر سقف یا ساختمان وارد نمی‌کند. اولین انواع این مصالح در شرکت knauf در کشور آلمان تولید شده است به همین دلیل به تمامی درای وال و سقف های کاذب گچی با این نام اشاره می شود؛ اما امروزه هنوز هم بهترین کناف موجود در بازار کناف آلمانی است.

سقف‌های کناف در دو مدل ثابت و متحرک نصب می‌شوند. سقف‌های ثابت مانند سقف‌های معمولی نصب شده و امکان جابجایی آن‌ها وجود ندارد اما سقف‌های کناف متحرک به نحوی نصب شده که می‌توانید پنل ‌ها را جدا کرده و جابجا کنید. علاوه بر آن سقف‌های ثابت نیز در مدل‌های ساده و طرح‌دار موجود هستند. برای اجرای سقف کناف طرح‌دار می‌توانید از انواع اشکال و طرح‌های هندسی استفاده کنید.

استفاده از سقف کناف مزیت‌های بسیار زیادی برای شما به همراه دارد:

  • از آن جایی که این سقف‌ها به راحتی نصب می‌شوند استفاده از آن‌ها باعث صرفه جویی در هزینه و زمان می‌شود.
  • سقف‌های کناف دارای انعطاف پذیری بالایی هستند از این رو در مقابل زلزله نیز مقاومت بالایی دارند. همچنین به دلیل وزن سبک آن‌ها، در صورت تخریب نیز خطری برای ساکنان ایجاد نمی‌کند.
  • تمام ورق‌های کناف با پیچ و مهره و اتصالات محکم به یکدیگر متصل می‌شوند به همین دلیل از ایمنی بالایی برخوردار هستند.
  • ساختار و نحوه نصب آن‌ها بسیار ساده است به همین دلیل در کمترین زمان ممکن می‌توانید ورق‌ها را نصب کنید.
  • این مصالح ساختمانی عایق حرارتی و صوتی بسیار عالی هستند.
  • امکان رنگ کردن تایل های روکش دار گچی کناف‌ها در رنگ‌های دلخواه وجود دارد.
  • علاوه بر موارد گفته شده کناف در مقابل آتش سوزی و رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید، مقاله ای که در مورد سقف کناف نوشته ایم را مطالعه کنید.

کچبرک کناف

نحوه نصب کناف

امروزه بسیاری از سقف‌های ساختمان‌ها با تیرچه بلوک نصب می‌شوند. استفاده از سقف‌های کناف باعث پایین آمدن هزینه‌ها و حذف گچ کاری و سفید کاری و … می‌شود. برای نصب این نوع سقف‌ها ابتدا باید دور تا دور سقف را به طور دقیق اندازه‌گیری کنید. در مرحله بعد نبشی‌ها را به طور دقیق دور تا دور دیوار نصب کنید. پس از نصب نبشی، کناف‌ها را به صورت مرتب با استفاده از پیچ و مهره و اتصالات مناسب سر جای خود محکم کنید.

پس از نصب کناف‌ها با استفاده از بتونه باید درزها، برآمدگی، فرورفتگی و هر گونه ناهمواری بر روی آن‌ها را با بتونه پوشانده و سمباده بکشید. آخرین مرحله از نصب رنگ کاری است که برای یکدست شدن و زیبا سازی کناف انجام می‌شود. تمام مراحل گفته باید به دقت انجام گیرد تا نتیجه کار تمیز و زیبا باشد.

شما می‌توانید با مشاهده و مطالعه روش‌های نصب کناف اقدام به نصب و رنگ‌ آمیزی کناف‌ها نمایید. اما بهتر است برای این کار از افراد با تجربه کمک بگیرید. زیرا نصب، زیرسازی و رنگ آمیزی کناف‌ها نیاز به دقت و مهارت خاصی دارد تا نتیجه کار با کیفیت بالا و کاملاً تمیز و یکدست باشد.

رنگ آمیزی کناف

یکی از ویژگی‌های عالی و کاربردی کناف ساختمان امکان رنگ کردن پانل های آن‌هاست. قبل از اقدام به رنگ آمیزی باید تمام مراحل زیرسازی کناف کاری ساختمان انجام گیرد و سطح کناف برای دریافت رنگ آماده شود. بعد از نصب باید تمام درزهای ایجاد شده میان ورق‌های کناف و محل‌های مختلف با بتونه پوشانده شود. همان‌طور که گفته شد بعد از بتونه کاری و پوشاندن درزها ناهمواری‌هایی در سطح کناف‌ها ایجاد می‌شود. این ناهمواری‌ها با رنگ پوشانده نمی‌شود به همین دلیل قبل از رنگ کاری باید کاملاً سطح کناف صاف شود.

برای این کار از ماستیک کاری استفاده می‌شود. ماستیک کاری از مهم‌ترین مراحل در اجرای سقف کناف است. اگر این مرحله به درستی انجام گیرد عمر کناف بیشتر می‌شود. علاوه بر آن باعث زیبایی و مقاومت سقف می‌شود. بدون انجام مرحله ماستیک کاری سطح کناف صاف و یکدست نمی‌شود. رنگ کاری به تنهایی نمی‌تواند ظاهر صاف و زیبایی برای این دیوار یا سقف کاذب ایجاد کند به همین دلیل ماستیک کاری بسیار مهم است. این مرحله باید توسط افراد کاملاً متخصص و با تجربه در این زمینه انجام گیرد.

کناف

اگر کناف را برای پوشش دیوار به کار می‌برید حتماً تمام بخش‌های آن، کنار کلید و پریز، گوشه قرنیزها و تمام قسمت‌ها را کاملاً صاف کنید. بهتر است برای انجام زیرسازی‌های لازم، حتماً از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید تا کار نهایی کاملاً تمیز، زیبا و با کیفیت باشد. بهتر است بعد از خشک شدن رنگ آمیزی کناف را شروع کنید زیرا فاصله زیاد باعث پایین آمدن کیفیت کار می‌شود.

برای رنگ کاری حتماً از رنگ‌های مناسب کناف ساختمان با کیفیت بالا خریداری کنید. رنگ کاری آخرین مرحله از نصب این متریال ساختمانی است و تأثیر زیادی بر ظاهر نهایی کار می‌گذارد. این کار را حتماً با دقت و حوصله فراوان انجام دهید. نوع رنگ و نحوه رنگ کردن بسیار مهم است. حتماً از رنگ‌های با کیفیت و افراد رنگ کار با تجربه برای این کار کمک بگیرید.

رنگ کاری کناف به سه روش برس، اسپری و غلتک صورت می‌گیرد. این روش‌ها هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. استفاده از قلم و برس وقت زیادی را برای رنگ می‌گیرد اما برای بخش‌هایی از سقف و دیوارها که در دسترس نیستند مناسب است. استفاده از اسپری سرعت رنگ کاری را افزایش می‌دهد اما باعث پاشیدن رنگ به مناطق اطراف می‌شود. استفاده از غلتک به نسبت روش‌های دیگر بهتر است و کیفیت کار نهایی بسیار بالا است. رنگ‌های مختلفی برای رنگ کاری کناف در دسترس است. می‌توانید مطابق با سلیقه خود و نحوه دکوراسیون بهترین رنگ را انتخاب کنید.

کاربردها و مزیت‌های کناف کاری چیست؟

کناف مزایای بسیار زیادی به همراه دارد و از کیفیت و مقاومت خوبی برخوردار است. از این رو برای موارد مختلفی از جمله بازسازی ساختمان به کار می‌رود.

اجرای سقف کناف

شاید بتوان گفت متداول‌ترین روش استفاده از کناف استفاده به عنوان پوشش سقف است. همان ‌طور که گفته شد سقف‌های کاذب ساخته شده با این مصالح ساختمانی دارای مقاومت و استقامت بالایی بوده و در کمترین زمان ممکن نصب و راه اندازی می‌شوند. استفاده از کناف باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شده و نمای بسیار زیبایی برای ساختمان به همراه می‌آورد.

استفاده از کناف ساختمان برای پوشش دیوار

یکی از کاربردهای بسیار مهم Knauf ساختمان در اجرای دیوارهای پیش ساخته است. کافی است کناف‌ها را از طریق پیچ و مهره و اتصالات مورد نیاز به کف و سقف متصل کرده و کارهای نهایی پوشش و رنگ کاری را انجام داد. اجرای دیوار کناف بسیار کم هزینه بوده و در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. در بسیاری از ادارات و شرکت‌ها و یا منازل برای جدا سازی بخش‌های مختلف از دیوار کناف استفاده می‌شود.

سقف کناف

طراحی دکوراسیون با کناف کاری

طراحی دکوراسیون منزل یا ساختمان‌های تجاری و اداری بسیار مهم است. یکی از متریال‌هایی که در کمترین زمان ممکن به شما کمک می‌کند دکوراسیونی زیبا و مطابق با سلیقه خود داشته باشید دیوارهای کناف است. کناف ‌ها به سادگی نصب شده و در شکل‌ها و رنگ‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورت هر گونه مشکل و آسیبی به راحتی می‌توان آن‌ها را تعویض کرد.

همان طور که گفته شد کناف یکی از جدیدترین و بهترین متریال برای اجرای سقف، دیوار و دکوراسیون‌های مختلف در هر نوع ساختمانی است. استفاده از کناف مزایای بسیاری برای شما به همراه دارد. نکته مهمی که در استفاده از knauf وجود دارد نحوه نصب، زیرسازی و رنگ آمیزی کناف است. تمام مراحل باید به دقت و با کیفیت بالا انجام گیرد تا بهترین نتیجه حاصل شود. شرکت‌ها و مراکز بسیاری در زمینه ارائه خدمات کناف فعالیت می‌کنند.

کناف کاری سقف

فروش و نصب این مصالح ساختمانی دکوراسیون داخلی را از ما بخواهید

پیش از اتمام مطلب باید بگوییم که با مراجعه به سایت انگلیسی تولید کننده سقف کاذب و این سایت می توانید اطلاعات مفید بیشتری در مورد این محصول کسب کنید.

شرکت آرمان سازه رادیس یکی از شرکت‌های فعال در زمینه خدمات ساختمانی، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان و تعمیرات، اجرای نمای ساختمان و … است. این شرکت با سابقه، با کادری متخصص و با تجربه در زمینه اجرای کناف نیز فعالیت می‌کند. برای اجرای سقف‌، دیوار و هر نوع دکوراسیونی با استفاده از کناف کاری می‌توانید از این شرکت کمک بگیرید. علاوه بر نصب، زیرسازی و رنگ کاملاً اصولی، برای ترمیم و بازسازی کناف‌ها نیز می‌توانید به این شرکت مراجعه کنید. کارشناسان شرکت فضای مورد نظر شما را بررسی و مطابق با نیاز و سلیقه شما بهترین کناف کاری را برای شما انجام خواهیم داد.