ساخت انواع کابینت آشپزخانه: بهترین متریال و ارزان ترین قیمت


کابینت آشپزخانه

کابینت ها یکی از اجزاء بسیار مهم در آشپزخانه می حساب می آیند. تاثیر کابینت ها در زیبایی و جلوه خانه و آشپزخانه آنقدر زیاد است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. به همین دلیل باید در انتخاب cabinet مناسب، دقت زیادی داشته باشید. کابینت ها در طرح ها، رنگ ها، مدل ها و جنس های مختلفی ارائه می شوند. در ادامه تمام نکات مهم مرتبط با کابینت های آشپزخانه را بررسی می کنیم.

انواع کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت ها با توجه به فضای هر آشپزخانه صورت می گیرد. اصلی ترین عامل تعیین کننده تعداد و مدل کابینت ها، تعداد دیوار ها و مدل آشپزخانه (U شکل، L شکل و … ) می باشد. وجود جزیره های لوکس و زیبا با صفحاتی از جنس کوارتز، کورین، سنگ و … در بعضی از آشپزخانه ها، فضایی بسیار شیک و دلنشین را ایجاد می کند. کابینت ها را معمولا با توجه به جنس بدنه در دسته های متفاوتی قرار می دهند. وان اوچای تایلندی از بهترین برند های ام دی اف موجود در ایران می باشد. بالا بودن چگالی این ام دی اف نشان دهنده کیفیت و مقاومت آن است.

جنس بدنه کابینت ها

بدنه کابینت ها از جنس های مختلفی نظیر: ام دی اف ملامینه، هایگلاس، لترون، پی وی سی، بدنه روکش چوب و یا رنگ پوششی، تمام چوب طبیعی و فلز ساخته می شوند. در ادامه مزایا و معایب و نکات مرتبط با هر جنس کابینت را مورد بررسی قرار می دهیم.

کابینت تمام چوب طبیعی:

از اصیل ترین و لوکس ترین کابینت ها می توان به کابینت تمام چوب طبیعی اشاره داشت. این نوع کابینت ها بیشتر در عمارت ها و خانه های مجلل مورد استفاده قرار می گیرند. قیمت آن ها به دلیل استفاده از چوب طبیعی بالاتر از سایر کابینت ها می باشد. ایجاد فضایی گرم و دلنشین، طول عمر و مقاومت بالا از مزایای کابینت های تمام چوب است.

معمولا به دلیل آسیب پذیری چوب در برابر آب و رطوبت، این کابینت ها را با روکش و یا رنگ ارائه می دهند. به این ترتیب آسیب پذیری آن ها حد بسیار زیادی کاهش می یابد. در ساخت این کابینت ها معمولا از چوب های گردو، راش، بلوط، روس یا یولکا استفاده می شود که هر کدام ویژگی های منحصر به خود را دارند.

کابینت آشپزخانه

کابینت هایگلاس:

کابینت هایگلاس به دلیل روکش براق، مقاومت بالا، تنوع طرح طرفداران بسیاری دارد. این کابینت ها به دلیل شفافیت و براق بودن نور محیط را منعکس می کنند. کابینت هایگلاس به صورت نیمه براق نیز ارائه می شود.

کابینت ام دی اف:

کابینت های ام دی اف از موادی نظیر: خرده چوب و چسب رزین ساخته می شود. به دلیل قیمت مناسب، کیفیت خوب، تنوع طرح و رنگ، امکان استفاده از روکش های طبیعی و مصنوعی در این کابینت ها مورد استقبال افراد زیادی قرار می گیرد. کابینت های ام دی اف از رایج ترین کابینت های مورد استفاده در آشپزخانه ها می باشد. از انواع روکش های طبیعی و مصنوعی برای سطح این کابینت ها استفاده می شود.

کابینت آشپزخانه

کابینت روکش چوب یا رنگ پوششی:

از روکش چوب و رنگ پوششی معمولا در بخش های خارجی و قسمت های نمایان شده کابینت استفاده می شود. به عنوان مثال: کشو های خاص، کابینت هایی با درب شیشه ای که با روکش چوب و یا رنگ کاور می شوند. روکش و یا رنگ کابینت آشپزخانه با توجه به سلیقه مشتری انتخاب و پیاده سازی می شود.

کابینت ورق پی وی سی:

ورق های پی وی سی به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت و آب برای ساخت کابینت آشپزخانه بسیار کاربردی می باشد. به همین دلیل استفاده از این جنس به خصوص در کنار سیک توصیه می شود.

کابینت لترون:

کابینت های لترون از یک نوع نئوپان خاص که با ورق ملامینه پوشیده شده است، ساخته می شوند. قیمت آن ها نسبت به سایر کابینت ها ارزان تر است. تراکم و چگالی کم ورق نئوپان موجب آسیب پذیری و ضعف بیشتر آن در مقابل آب و رطوبت شده است. همچنین این ورق ها به دلیل دانسیته و چگالی پایین خیلی زود تاب بر می دارند.

کابینت فلزی:

کابینت های فلزی هنوز هم در مدل های مختلفی ساخته می شوند. امروزه آن ها را به نوعی می سازند تا ظاهری شبیه به چوب پیدا کند. تنوع طرح و رنگ، قیمت پایین آن موجب شده تا جایگاه خود را حفظ کند.

کمد آشپزخانه

کمد آشپزخانه در حقیقت نوعی کابینت با ارتفاعی بیش از کابینت های معمولی می باشد. در این کمد ها قفسه هایی برای سازماندهی لوازم آشپزخانه، خوراکی ها، شیشه های ادویه و … وجود دارد. در صورت تمایل، می توانید برای نوشیدنی های خود فضایی اختصاصی در کمد آشپزخانه در نظر بگیرید.

کابینت آشپزخانه

جنس درب کابینت ها

جنس درب کابینت ها متناسب با بدنه آن انتخاب می شود. درب کابینت ها می تواند از جنس هایی نظیر: تمام چوب، ممبران، پلی گلاس، گلاس، پلی مات، ام دی اف ملامینه، روکش چوب، لترون و فلز باشد. در ادامه ویژگی هر یک از این مدل درب ها را شرح می دهیم.

درب تمام چوب کابینت آشپزخانه:

آب و رطوبت موجب باد کردن چوب طبیعی می شود. به همین دلیل معمولا از روکش هایی برای بالا بردن مقاومت درب های تمام چوب استفاده می کنند. درب های چوبی به دلیل زیبایی و خاص بودن، می تواند حس خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد.

کابینت آشپزخانه

درب ممبران کابینت آشپزخانه:

درب کابینت های ممبران با ام دی اف ساخته می شود. روی آن ها با استفاده از دستگاه CNC طرح ها و نقش هایی پیاده سازه می شود. در نهایت لایه ای نازک از روکش پی وی سی با استفاده از دستگاه وکیوم، روی آن پرس می شود. از معایب درب ممبران می توان به مقاومت پایین در برابر ضربه و رطوبت، از بین رفتن یا تغییر رنگ آن توسط نور خورشید، نگهداری و نظافت سخت آن اشاره داشت.

در صورت استفاده نکردن از چوب طبیعی، قیمت آن ها پایین است. تنوع طرح و رنگ و قابلیت ابزار خوری از مزایای درب ممبران می باشد.

درب پلی گلاس کابینت آشپزخانه:

برای ساخت درب پلی گلاس از ام دی اف های ملامینه شده و لایه ای نازک از پلی استر استفاده می کنند. پلی استر بسیار شفاف بوده و مانند یک محافظ روی سطح ملامین چوب زده می شود. قیمت نسبتا بالا، گوشه های تیز، لکه پذیری بالا به دلیل براق بودن سطح از معایب درب های پلی گلاس می باشد. از مزایای آن نیز می توان سطح ضد خش و صاف، مقاومت بالا در مقابل پوسیدگی و رطوبت، وزن کم را نام برد.

کابینت آشپزخانه

درب هایگلاس کابینت آشپزخانه:

درب های هایگلاس به دلیل داشتن سطحی صاف و سیقلی خیلی راحت خش می شوند. به دلیل شکننده بودن ورق هایگلاس برای حفظ کیفیت در فرآیند تولید باید از دستگاه های حرفه ای و مجهز استفاده شود. در غیر این صورت کیفیت آن ها به شدت افت می کند.

از مزایای این درب ها می توان به ظاهر ساده و شیک، تنوع رنگی بالا، نظافت راحت و ساخت سریع آن ها اشاره داشت.

درب پلی مات کابینت آشپزخانه:

این نوع درب به دلیل سطح مات، نور کم تری را در فضای آشپزخانه بازتاب می دهد. برخی از این درب های پلی مات بسیار زیبا هستند. البته برای انتخاب این نوع درب باید موارد مختلفی مانند: اندازه آشپزخانه، نور و … را در نظر بگیرید.

زیبایی، کیفیت بالا و تنوع رنگ، نظافت راحت از مزایای این مدل می باشد. علاوه بر آن، خط و خش و لکه های روی این جنس دیده نمی شود.

درب ام دی اف ملامینه کابینت آشپزخانه:

ام دی اف به صورت کلی قیمت نسبتا پایینی دارد. از طرفی تنها تفاوت آن با جنس کابینت لترون در نوع ورق خام مصرفی است. ام در اف ملامینه با مغزی خارجی و ایرانی ارائه می شود. تنوع در طرح و رنگ، قیمت مناسب و ظاهر خوب درب ام دی اف ملامینه توجه بسیاری را جلب کرده است.

کابینت آشپزخانه

درب روکش چوب کابینت آشپزخانه:

درب های روکش چوب در حقیقت با لایه ای نازکی از چوب طبیعی برش خورده درست می شود. در ساخت درب های روکش چوب معمولا از چوب های ملچ، گردو، بلوط و راش استفاده می شود. کابینت چوب به دلیل حفظ حالت و رگه های طبیعی چوب بسیار زیبا می باشد. قیمت مناسب، ماندگاری بالا نسبت به جنس لمینت و نظافت ساده از مزایای درب روکش چوب به حساب می آیند.

از معایب آن نیز می توان به حساسیت در مقابل رطوبت و جدا شدن روکش از سطح کابینت اشاره داشت.

درب لترون کابینت آشپزخانه:

درب هایی از جنس لترون مشابه بدنه های کابینت لترون کیفیت نسبتا پایینی دارند و در مقابل رطوبت و آب آسیب پذیر هستند.از طرفی هم به دلیل چگالی پایین، امکان تاب خوردگی در آن ها وجود دارد.

درب فلزی کابینت آشپزخانه:

همانطور که اشاره شد، هنوز هم گاهی از فلز برای ساخت کابینت ها استفاده می شود. طبیعتا درب آن ها نیاز متناسب با آن ها باید از فلز باشد. طرح و رنگ درب فلزی کابینت نسبتا بالا می باشد. قیمت آن ها در مقایسه با سایر جنس های دیگر پایین تر و مناسب تر است.

کابینت آشپزخانه

مهم ترین عوامل برای انتخاب کابینت آشپزخانه

برای انتخاب کابینت مناسب برای آشپزخانه باید به عوامل مختلفی نظیر: سبک و اندازه آشپزخانه، نور آشپزخانه، رنگ کابینت، استفاده بهینه از فضا، کاربردی کردن فضای آشپزخانه برای خود توجه داشته باشید. در ادامه هر یک از این موارد را به صورت مختصر توضیح می دهیم.

سبک و اندازه آشپزخانه:

برای هارمونی بهتر انتخاب کابینت مطابق با سبک خانه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. به عنوان مثال: کابینت هایگلاس، ام دی اف و فلزی برای سبک مدرن مورد استفاده قرار می گیرند و کابینت های ممبران و چوبی، مناسب سبک کلاسیک می باشد.

انتخاب نوع و اندازه کابینت با توجه به اندازه آشپزخانه صورت می گیرد. به عنوان مثال: انتخاب کابینت های مدرن و ساده برای بهره بردن از فضای آشپزخانه های کوچک، بسیار مناسب است.

نور آشپزخانه:

نور تاثیر بسیار زیادی در جلوه آشپزخانه و کابینت ها دارد. به عنوان مثال: انتخاب کابینت هایگلاس و براق برای آشپزخانه های کم نور و کوچک می تواند فضا را روشن تر و لباز تر نشان دهد؛ زیرا این کابینت های براق به راحتی نور را در فضا منعکس می کنند.

کابینت آشپزخانه

رنگ کابینت:

رنگ کابینت ها از جمله موارد مهم تاثیر گذار در جلوه آشپزخانه و روحیه است. به عنوان مثال: رنگ های بسیار تیره در بعضی از آشپزخانه ها باعث کوچک و دلگیر دیده شدن فضا می شود. رنگ ها تند به مرور باعث اذیت شدن چشم و کلافگی افراد می شود. رنگ های روشن و ملایم به خصوص در آشپزخانه های کوچک برای دلباز دیده شدن فضا بسیار مناسب است.

استفاده از چندین رنگ مختلف به خصوص در آشپزخانه های کوچک، تنها باعث شلوغ به نظر رسیدن فضای آن می شود. در صورت تمایل می توانید از کابینت های یک رنگ، دو رنگ مکمل و یا نزدیک به هم استفاده کنید.

استفاده بهینه از فضا:

بهتر است از تمام قسمت های مختلف فضای آشپزخانه به صورت بهینه استفاده شود. حتی برای فضا های کوچک آشپزخانه می توانید قفسه و یا کابینت های کوچک برای برخی از وسایل تعبیه کنید. به این ترتیب علاوه بر استفاده بهینه و کاربردی کردن محیط، ظاهر زیبا و دلچسبی را در آشپزخانه به وجود می آورید.

کابینت آشپزخانه

کاربردی کردن فضای آشپزخانه:

فضای آشپزخانه باید راحت و کاربردی باشد. به عنوان مثال: سایز کابینت ها را با توجه به قد خود انتخاب کنید. کابینت هایی با ارتفاع بلند برای افراد قد کوتاه مناسب و راحت نمی باشد. پس به مواردی از این قبیل، برای فراهم کردن راحتی بیشتر در حین آشپزی دقت کنید.

کابینت های پر طرفدار

کابینت های کلاسیک، مدرن، سفید، سفید و شکی از پر طرفدار ترین کابینت ها می باشد. در ادامه به برخی از ویژگی ها آن ها می پردازیم.

  • کابینت مدرن: این کابینت ها دارای ظاهری ساده، شیک و خاص می باشند. این مدل تنها برای افراد مینیمال و ساده پسند مناسب است. کابینت های مدرن در طرح ها و رنگ های گوناگونی ساخته می شود. نصب این مدل کابینت به دلیل وزن پایین به راحتی صورت می گیرد.
  • کابینت کلاسیک: این کابینت ها معمولا از چوب ساخته شده و قیمت بالایی دارند. حکاکی ها و نقش های کابینت های کلاسیک، بسیار شیک و جذاب است. از این مدل کابینت معمولا در خانه های مجلل استفاده می شود. از رنگ های پر طرفدار کابینت های کلاسیک می توان به سفید، خاکستری و رنگ چوب اشاره کرد.
  • کابینت سفید: کابینت های سفید با وجود سادگی، بسیار زیبا است. این کابینت ها به دلیل بازتاب نور، باعث دلباز دیده شدن فضای آشپزخانه می شود. یکی از مهم ترین معایب این کابینت ها دیده شدن خط و خش و لکه ها روی آن است.
  • کابینت سفید و مشکی: با وجود تضاد بین دو رنگ سفید و مشکی، ترکیب و قرار دادن آن ها در کنار هم بسیار شیک و زیبا است. استفاده از این دو رنگ به خصوص در آشپزخانه جذابیت زیادی را ایجاد می کند. یکی از ویژگی های این کابینت ها، همخونی با انواع دکوراسیون می باشد.

کابینت آشپزخانه

عوامل تعیین کننده قیمت کابینت آشپزخانه

عوامل مختلفی در تعیین قیمت کابینت ها تاثیر گذار می باشد. در ادامه این عوامل را بررسی می کنیم.

طرح کابینت آشپزخانهطراحی کابینت با توجه به فضا و اجزاء مختلف آشپزخانه مثل: کانتر، یخچال، فر، گاز و … صورت می گیرد. از طرفی انتخاب طرح مناسب با توجه به دکوراسیون مانند: کلاسیک، مدرن، مینیمالیسم، اسکاندیناوی و … خود به تنهایی از عوامل تعیین کننده قیمت کابینت آشپزخانه است.
جنسکابینت آشپزخانه بر اساس جنس درب، به دو گروه: لوکس و اکونومی تقسیم می شود. دسته اکونومی از نظر هزینه ارزان تر و مناسب تر از دسته لوکس است.

برای ساخته و اجرای کابینت هایی که در دسته اکونومی یا ارزان قیمت قرار گرفته اند، از اجزاء خاص و لوکس مانند: تاج استفاده نمی شود. کابینت های ارزان قیمت معمولا ظاهر ساده تری نسبت نوع لوکس دارد. کابینت های لترون، روکش دار، ممبران، پلی مات، پلی گلاس، هایگلاس و تمام چوب به ترتیب ارزان به گران دسته بندی شده اند.

یراق آلات و متریال استفاده شدهمتریال خام، نوع ورق، یراق آلات، سایز کابینت همه از مواردی هستند که روی قیمت نهایی کابینت آشپزخانه تاثیر گذارند. یراق آلاتی مانند: لولا، جک و ریل کشو ها، دسته کابینت ها و … بسته به شکل و  جنس، با قیمت های مختلفی در بازار ارائه می شوند.

سخن پایانی: ساخت انواع کابینت را از آرمان سازه رادیس بخواهید

شرکت آرمان سازه رادیس با بهره گیری از بهترین وسایل و تجهیزات و همکاری با طراحان حرفه ای می تواند بهترین خدمات را در زمینه طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، با قیمتی مناسب ارائه دهد. برای انتخاب بهتر می توانید از طراحان مجرب این شرکت کمک بگیرید.