شاید در سالن‌های ورزشی، زمین‌های فوتبال، املاک تجاری، حیاط خانه‌ها و مکان‌های دیگر چمن مصنوعی را دیده باشید. این چمن‌ها کاربردهای بسیاری داشته و در انواع مختلفی تولید می‌شوند. چمن مصنوعی از نظر شکل ظاهری، تفاوتی با چمن واقعی ندارد.

چمن‌های مصنوعی که از نظر شرایط استفاده شبیه چمن واقعی هستند از مواد الیاف مصنوعی تولید می‌شوند و در مواردی نظیر ساخت روف گاردن، ساخت زمین های ورزشی و یا به منظور زیباسازی در فرایند بازسازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

چمن مصنوعی چیست؟

چمن مصنوعی موادی است که از الیاف مصنوعی ساخته شده توسط بشر ساخته شده است که شبیه چمن واقعی است. تیغه‌های این نوع چمن سبز هستند و در ارتفاع‌های مختلف الیاف تولید می‌شوند. این نوع چمن دقیقاً مشابه بافت فرش تولید می‌شود. ابتدا پشت آن محکم می‌شود و سپس تیغه‌ها از طریق دستگاه روی آن بافته می‌شود. چمن‌های مصنوعی کاملاً شبیه به چمن‌های واقعی تولید می‌شوند.

چمن‌های مصنوعی اولین بار در سال 1966 هنگامی که در Houston Astrodome ، اولین استادیوم ورزشی چند منظوره داخلی گنبدی دار جهان نصب شد، استفاده شدند. آن‌ها در فصل افتتاحیه ورزشگاه در سال 1965 در رشد چمن واقعی شکست سختی خوردند. در نیمه دوم فصل شرایط زمین بسیار بد بود به طوری که آن‌ها چمن‌های مصنوعی را برای اولین بار نصب کردند.

از چمن‌های مصنوعی معمولاً برای مصارف ورزشی استفاده می‌شود. در بعضی از مناطق کشور نصب چمن‌های مصنوعی به جای چمن واقعی در زمین فوتبال دبیرستان معمول است. کاربرد آن در حال گسترش به انواع دیگر محیط‌های ورزشی مانند سالن‌ها، مجتمع‌های فوتبال و زمین‌های بیس بال است. با این حال، اکنون از این مدل چمن برای محوطه سازی مسکونی و تجاری نیز استفاده می‌شود.

چمن مصنوعی

مزایا و موارد مصرف چمن‌های مصنوعی

چمن مصنوعی مزایای زیادی برای مصرف کننده به همراه دارد. با استفاده از این نوع چمن هم در هزینه و هم در وقت صرفه جویی می‌شود و یک گزینه عالی برای محوطه سازی است. چمن طبیعی سالانه به 55 گالن آب در هر فوت مربع نیاز دارد، با این حال، چمن‌های مصنوعی به آب احتیاج ندارند و باعث کاهش قابل توجه در هزینه‌های آب ماهانه می‌شوند.

در مناطق خاصی از کشور، شرایط خشکسالی وجود دارد و صرفه جویی در مصرف آب بسیار ضروری است. صرفه جویی در مصرف آب برای مصارف غذای مهم‌تر از استفاده از آن برای اهداف زیبا سازی محیط است. چمن غیر طبیعی چیزی است که می‌تواند بدون زحمات نگهداری از گیاهان، منظره چمن سبز را برای شما فراهم کند.

چمن مصنوعی باعث صرفه جویی در وقت می‌شود زیرا نیازی به نگهداری از آن مانند یک چمن واقعی نیست. بنابراین، چمن‌های مصنوعی نیازی به نگهداری و تراش هفتگی ندارند. علاوه بر این، استفاده نکردن از ماشین‌های چمن زن یک مزیت زیست محیطی محسوب می‌شود زیرا گازهای منتشر شده در جو کاهش می‌یابد. یک ماشین چمن زنی به اندازه 11 ماشین که به مدت 1 ساعت کار می‌کنند، آلایندگی تولید می‌کند. برای پوشش زمین بازی کودکان، حیوانات خانگی و ورزشکاران بسیار مفید است و از آسیب دیدن افراد هنگام ورزش و بازی جلوگیری می‌کند.

خرید چمن مصنوعی با کیفیت

هنگام خرید چمن مصنوعی عوامل مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. بهتر است برای خرید حتماً چمنی با کیفیت بالا خریداری کنید، زیرا این امر تعیین می‌کند که چمن چه مدت ماندگاری داشته باشد و چه مدت خوب به نظر برسد. یک محصول با کیفیت خوب با مواد پشتی خوب تولید شده است، بهتر است محصولی را انتخاب کنید که دارای پشتی پلی اورتان باشد نه لاتکس. علاوه بر این بهتر است محصول انتخابی دارای یک پوشش محافظ در برابر اشعه ماورا UV بنفش باشد. این ویژگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا با این کار از چمن غیر طبیعی در برابر آفتاب محافظت می‌شود و همیشه سبز به نظر می‌رسد. محصولاتی که با محافظ اشعه ماورا محافظت نمی‌شوند، به مرور زمان کم رنگ می‌شوند. علاوه بر آن بهتر است چمن خریداری شده فاقد سرب باشد.

نصب آسان، زیبایی ظاهری، هزینه نگهداری کم، استفاده طولانی مدت به دلیل تولید مواد بادوام، از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این نوع چمن است. چمن طبیعی دارای طول عمر کوتاه، هزینه‌های نگهداری زیاد، نیاز به تجدید تحت تأثیر عوامل فصلی، خراب شدن ساختار و مصرف آب زیاد است. با پیشرفت تکنولوژی، تولید این نوع چمن گسترده شد و تحولات در فن آوری این چمن باعث شد تا علاقه به چمن های ساخت دست بشر در کاربردهای تزئینی و منظره، به ویژه در زمین‌های ورزشی تغییر یابد. خرید اینترنتی چمن مصنوعی از طریق فروشگاه‌های معتبر امکان پذیر است.

نگهداری از چمن‌های مصنوعی

از آنجا که برای نگهداری و تعمیرات به زمان و بودجه اضافی نیاز ندارد، می‌توانید سال‌ها به راحتی از آن در باغ‌های خانه، مناطق مختلف ساختمان و زمین‌های ورزشی خود استفاده کنید. چمن غیر طبیعی از مواد قابل بازیافت ساخته شده و دارای خواص سازگار با محیط زیست است.

چمن واقعی ممکن است از بین برود. چمن مصنوعی می‌تواند بیست سال یا بیشتر عمر کند و یک “چمن برای همیشه” ایجاد کند. خوبی آن این است که به محض نصب، برای همیشه سبز است. چمن‌های مصنوعی رشد بی رویه نداشته، نیاز به مراقبت ندارد و لکه‌های قهوه‌ای و زننده بر روی آن ایجاد نمی‌شود.

با استفاده از این نوع چمن دیگر نیازی به باغبان برای نگهداری از آن‌ها نیستید. از آنجا که چمن‌های مصنوعی رشد نمی‌کنند، شما برای نگهداری از چمنزار خود دیگر مجبور به استخدام یک باغبان نیستید. به کودها، محصولات کنترل علف‌های هرز، محصولات کنترل آفات و تجهیزات مراقبت از چمن‌ها نیازی ندارید.

چمن مصنوعی

تولید چمن‌های مصنوعی

کیفیت این نوع چمن به استفاده از تجهیزات مناسب، دانش تولید چمن و کیفیت مواد اولیه بالا بستگی دارد. چمن مصنوعی به دست آمده از ماشین‌های بافت می‌تواند در فرکانس، وزن و ارتفاع الیاف دلخواه تولید شود. نخ‌های تولید شده در پارچه‌های پایه مناسب بافته شده و در دستگاه‌های روکش با لاتکس SBR پوشانده می‌شوند تا از ریزش آن‌ها جلوگیری شود. به منظور دستیابی به چمن مصنوعی با کیفیت بالا، استفاده از طناب‌های مقاوم در برابر ضربه، لاتکس با کیفیت و همچنین کیفیت مواد اولیه مهم است. کیفیت فرآیند تولید باعث می‌شود که این چمن به مدت طولانی‌تری مورد استفاده قرار گیرد. مراحل تولید چمن مصنوعی به چه صورتی هستند:

اولین مرحله تولید چمن های ساختگی با مخلوط کردن اجزای متشکل از مواد اولیه پلی اتیلن یا پلی پروپیلن، گرانول‌ها و تعدادی مواد افزودنی آغاز می‌شود. رنگ‌های مخصوص برای ایجاد رنگ سبز چمن‌های مصنوعی و مقاومت در برابر اشعه ماورا UV بنفش اضافه می‌شوند. مخلوط‌های حاصل با حرارت دادن تحت فشار زیاد ذوب شده و مخلوط می‌شوند تا مایع شود. مایع حاصل به دستگاه اکسترودر منتقل شده و تحت فشار زیاد قرار می‌گیرد.

در این مرحله امکان تشکیل الیاف مصنوعی جداگانه فراهم می‌شود. نخ دو نوع مختلف دارد: فیبریلاته و تک رشته‌ای. این مرحله شکل الیاف چمن‌های مصنوعی توسط سر اکسترودر تعیین می‌شود. در تولید چمن مصنوعی می‌توان شکل مورد نظر را به الیاف چمن داد. بنابراین می‌توان الیاف چمن غیر طبیعی را با طرح‌های متفاوت و خاص تولید کرد.

چمن‌ها به صورت نخ‌های باریک و بلند از دستگاه خارج می‌شوند، به دستگاه کارتینگ برده می‌شوند و می‌چرخند و روند بافت شروع می‌شود. در این مرحله روند بافت تافتینگ شروع می‌شود. فرآیندهای طناب بافی انجام شده در دستگاه تافتینگ مانند فرش بافی است. در این مرحله، صدها بخیه در دقیقه انجام می‌شود. نخ‌ها بعد از تافتینگ، فرش می‌شوند.

در فرآیند پوشش، چمن مصنوعی در دستگاه RAM نورد شده و با لاتکس پوشانده می‌شود. روند پوشش از ریزش طناب‌ها از روی فرش جلوگیری کرده و از لاتکس SBR استفاده می‌شود. برای دستیابی به ساختار محکم، لاتکس پشتیبانی دوم اضافه می‌شود و فرایندهای دمای بالا برای افزایش مقاومت و انسجام لایه اعمال می‌شود.

نخ مورد استفاده برای دوختن پدهای ضربه گیر به یکدیگر و همچنین پانل‌های پارچه‌ای فوقانی باید از معیارهای مقاومت و ماندگاری رنگ مشابه سایر سیستم‌، برخوردار باشند. همچنین باید در انتخاب چسب‌هایی که برای اتصال کلیه اجزا به یکدیگر استفاده می‌شود دقت شود. بالشتک کاری فرآیندی است که باید با دقت انجام شود تا یک سطح راحت و ایمن حاصل شود.

این فرایند در نهایت به تولید چمن مصنوعی بسیار با کیفیت ختم شده که یکی از پر مصرف ترین انواع آن چمن مصنوعی موکتی است.

چمن مصنوعی

مرحله نهایی کنترل کیفیت است. چمن‌های مصنوعی باید پس از مرحله تولید برای میادین ورزشی حرفه‌ای آزمایشات زیادی انجام دهند. مطابقت کار با استانداردهای بین المللی در نتیجه این آزمایشات تعیین می‌شود. آزمایشات میزان دوام و مشخصات کیفی چمن مصنوعی را نشان می‌دهد. این نوع چمن که مراحل تولید و کنترل کیفیت را طی می‌کند، سرانجام به صورت رول‌های بزرگ در می‌آید و بسته بندی و آماده نصب می‌شود.

نصب چمن‌های مصنوعی

نصب این نوع چمن نیازمند تخصص و تجربه کافی در این زمینه است. برای خرید چمن حتماً محل مورد نظر را بررسی کنید و مناسب‌ترین نوع چمن را انتخاب کنید. قیمت چمن مصنوعی با توجه به نوع و کیفیت آن متفاوت است. سطح مورد نظر را به دقت اندازه گیری و چمن مناسب را خریداری کنید. برای نصب چمن بهتر است سطح زیرین آن کاملاً صاف و یکدست باشد. در صورتی که کف محل مورد نظر از موزاییک، سرامیک و یا هر سطح کاملاً صاف و یکدستی باشد می‌توان به راحتی چمن های غیر طبیعی را بر روی آن قرار داد. اگر سطح مورد نظر صاف نبوده و یا به صورت خاکی است باید ابتدا کاملاً یکدست شده تا چمن به خوبی بر روی آن قرار بگیرد.

چمن‌ها را می‌توان بر روی سطح مورد نظر کاملاً ثابت کرده تا هیچ گونه جابجایی و لغزشی نداشته باشند. برای این کار با استفاده از چسب و ابزار مخصوص، چمن را بر روی سطح کاملاً فیکس کرده و بچسبانید.

در تهیه بخش هایی از توضیحات مندرج در این صفحه از این دو منبع استفاده شده است:

خرید چمن مصنوعی از آرمان سازه رادیس

برای خرید چمن غیر طبیعی و نصب آن‌ها حتماً به شرکت‌ها و مراکز معتبر مراجعه کنید. شرکت آرمان سازه رادیس به منظور انجام خدمات ساختمانی و طراحی دکوراسیون راه اندازی شده است. این شرکت با استفاده از جدیدترین متریال و طراحان و کارشناسان با تجربه انواع خدمات ساختمانی و طراحی را ارائه می‌دهد. یکی از خدماتی که در این شرکت ارائه می‌شود فروش انواع چمن مصنوعی است. علاوه بر آن نصب این نوع چمن‌ها نیز توسط شرکت صورت می‌گیرد. این چمن‌ها با بهترین کیفیت و قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه ارائه می‌شوند. علاوه بر خرید می‌توانید برای نصب نیز از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 

 

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده دیدگاه ها