رنگ کناف : نکات طلایی رنگ نقاشی کناف

رنگ کناف : نکات طلایی رنگ نقاشی کناف

کناف سازه‌های فلزی گالوانیزه و یکپارچه‌ای است که به وسیله پیچ به یکدیگر پیوسته و با صفحات سیمانی و گچی به هم متصل می‌شوند. سازه‌های کناف برای دیوارهای تقسیم کننده و سقف‌های کناف استفاده می‌شود. در طی این فرآیند، یک سری درز بین صفحات ایجاد می‌شود که آنها را با بتونه پر می‌کنند و سطح صاف حاصل را رنگ می‌کند. رنگ کناف از مراحل مهم در استفاده از کناف است. در ادامه در مورد جزئیات نصب و رنگ آمیزی آن‌ها صحبت می‌کنیم.

کناف چیست؟

پیش از آنکه به ارائه توضیحات در مورد رنگ کاری کناف بپردازیم، بهتر است با خواستگاه این نوع از مصالح ساختمانی آشنا شویم. کناف یک شرکت چند ملیتی در آلمان است که در سال 1932 تأسیس شده است. این شرکت به دلیل تولید محصولاتی به همین نام معروف شده است. این شرکت تولید کننده مصالح ساختمانی و سیستم‌های ساختمانی متشکل از مصالحی برای ساخت دیوارهای گچی، تخته‌های گچی، تخته‌های سیمانی، تخته‌های صوتی تشکیل شده از الیاف معدنی، ملات ‌های خشک و مواد عایق بر پایه سیمان می‌باشد. امروزه کناف یکی از پیشروترین تولید کنندگان مواد عایق مدرن، سیستم‌های عایق، گچ و لوازم جانبی، سیستم‌های کامپوزیت عایق حرارتی، کف پوش، سیستم‌های کف و تجهیزات و ابزار ساخت است.

مزایای استفاده از کناف

به دلیل سبک بودن ماده، مقاومت در برابر زلزله زیاد و نسبت به سایر مواد ایمن‌تر است. مقاومت در برابر آتش کناف نیز حدود سه ساعت است. کناف میزان بار مرده ساختمان و در نتیجه هزینه ساخت پی را کاهش می‌دهد. همچنین به خاطر داشته باشید که کناف عایق مناسبی در برابر رطوبت، گرما و صدا است و نصب آن نیز آسان و سریع است.

کناف دارای ویژگی‌های بسیار خوبی است که برخی از مهم‌ترین آنها امکان رنگ آمیزی است. پس از نصب بلافاصله کناف را رنگ می‌کنند، به راحتی به بستر زیر آن دسترسی دارند و همچنین انعطاف پذیری بالایی برای استفاده از این ویژگی برای ساخت قوس‌های زیبا وجود دارد.

میزان خرابی کناف بسیار کم است و از این رو بسیار مقرون به صرفه می‌باشد و می‌توان آن را با مواد کمتری تراز کرد. همچنین، ضخامت دیواره‌های کناف کم بوده و این امر باعث می‌شود سطح بیشتری در اختیار داشته باشید. از دیگر مزایای کناف این است که به راحتی با پارچه مرطوب تمیز می‌شود و در همه مناطق آب و هوایی استفاده قابل استفاده است.

رنگ آمیزی کناف

استفاده کناف برای پوشش سقف

این سقف‌ها یکپارچه، تزئینی و ساده بوده و ضخامت آنها یکنواخت است. همچنین سقف کناف شامل سقف گچی یا روبیت نیست. این سقف‌ها کاملاً استاندارد هستند و می‌توانید فاصله بین سقف و بخش زیرین را با مواد عایق بپوشاند. انعطاف پذیری آن اجرای هر طرحی را ممکن می‌سازد و آن را به یک نمایشگر هنری و معماری با نورهای مختلف تبدیل می‌کند.

اجرای دیوارهای کناف

اجرای این دیوارها بسیار آسان و سریع است. بدین ترتیب ابتدا ورق‌های فولادی را با ضخامت 7 سانتی متر یا 10 سانتی متر با استفاده از پیچ و مهره‌هایی به کف و سقف متصل می‌کنیم. مرحله بعدی پوشیدن یک طرف دیوار با صفحه ضخیم گچ است. در انتها طرف دیگر دیوار را با پانل گچ به پایان می‌رسانیم. هزینه سیستم کناف نسبت به سایر سیستم‌ها کمتر است و باعث سهولت و سرعت اجرای آن و اتلاف مواد کمتر می‌شود.

دکوراسیون داخلی با کناف

همان‌ طور که گفته شد اجرای کناف راحت بوده و هزینه زیادی به همراه ندارد. از این رو به عنوان ابزاری برای طراحی داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از کناف باعث انعطاف پذیری بالا و ایجاد تنوع در طراحی و ایجاد دکوراسیون می‌شود.

کناف‌ ها قابلیت تعمیر و تعویض راحت دارند و به آسانی می‌توانید با رنگ‌های دلخواه آن‌ها را رنگ آمیزی کنید. از مهم‌ترین بخش‌های نصب کناف رنگ آمیزی است. در ادامه در مورد رنگ‌های مورد استفاده و نحوه رنگ آمیزی آن‌ها صحبت می‌کنیم.

آماده سازی کناف برای رنگ

پس از نصب کناف‌ ها درزهای مختلفی در اطراف کلید و پریز، لامپ‌ها، کنار درب و پنجره و … به وجود می‌آید. برای پوشاندن آن‌ها از بتونه مخصوص استفاده می‌شود. پس از اتمام بتونه کاری و پوشاندن تمام درزها سطح کناف ممکن است دچار برآمدگی‌ها و فرو رفتگی‌هایی باشد. برای برطرف کردن این مشکل با استفاده از ماستیک تمام سطح را صاف و یکدست می‌کنند و در نهایت با استفاده از سمباده سطح کناف را به طور کامل سمباده کشیده تا یکدست شود. پس از پایان این مراحل سطح کاملاً صاف و یکدستی حاصل شده و آماده رنگ آمیزی است.

ماستیک کاری یکی از مراحل بسیار مهم در اجرا و رنگ کناف است که باعث افزایش کیفیت و طول عمر کناف می‌شود. همچنین باعث افزایش زیبایی و مقاومت آن می‌شود. کناف ‌ها به صورت صفحات آماده در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند از این رو ماستیک کاری برای ایجاد ظاهری یکدست بسیار مهم است. ماستیک کاری بعد از عملیات بتونه کاری و درز گیری کناف ‌ها انجام می‌شود تا هیچ فرو رفتگی و برآمدگی در سطح کناف باقی نماند.

کناف‌ ها دارای ظاهر نا صاف هستند که با بتونه کاری و رنگ آمیزی یکدست نشده و در نهایت ظاهر زیبایی به همراه ندارند. از این رو ماستیک کاری باعث ایجاد ظاهری کاملاً صاف و یکدست، بدون هر گونه سایه روشن و برآمدگی یا فرو رفتگی می‌شود. انجام این مرحله در کناف کاری بسیار مهم بوده و در ظاهر نهایی دکوراسیون مهم‌ترین تأثیر را دارد.

زیرسازی کناف بسیار مهم است و تأثیر زیادی به رنگ کناف نهایی و خروجی کار می‌گذارد. استفاده از بتونه مناسب، نحوه درست سمباده کشیدن بر سطح کار تأثیر گذاشته و کیفیت رنگ آمیزی را بالا می‌برد. به عنوان مثال برخی افراد از بتونه روغنی استفاده می‌کنند. این بتونه در ابتدای کار صاف و صیقلی بوده و ظاهر مناسبی دارد اما به دلیل ناسازگاری با کناف بعد از مدتی دچار پوسیدگی می‌شود.

knauf coloring 03

رنگ آمیزی کناف

اولین قدم در این کار این است که مطمئن شوید سطح کناف به درستی آماده شده است تا اطمینان حاصل شود که رنگ دوام آورده و عاری از هر گونه نقص‌های پیش آمده است. اتصالات، گوشه‌ها و نصب قرنیز باید با لبه‌های صاف و یکدست انجام شود تا سطح کناف کاملاً بدون نقص باشد. هرچه نقاشی و رنگ آمیزی بعد از نصب کناف زودتر انجام شود، بهتر است. البته اطمینان از خشک شدن اتصالات قبل از استفاده از اولین لایه مهم است، اما باقی ماندن یک دیوار کناف بدون انجام مراحل دیگر و رنگ آمیزی برای مدت طولانی باعث جذب مجدد رطوبت از درزها می‌شود که می‌تواند منجر به نا هموار بودن سطح یا ترک خوردن آن شود.

پس از آماده شدن سطح عاری از گرد و غبار، آماده استفاده از لایه‌های نهایی و رنگ آمیزی برای رنگ کناف سقف هستید. این بخش یک مرحله ضروری برای یک رنگ با کیفیت عالی است. رنگ آمیزی آخرین و مهم‌ترین مرحله در نصب و نقاشی کناف است. برای انجام این کار بهتر است از رنگ کار و افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اگر قصد دارید خودتان رنگ کناف را انجام دهید بهتر با صبر و حوصله فراوان انجام داده تا نتیجه نهایی کار تمیز و بدون نقص باشد.

نقاشی کناف مخصوصاً رنگ کناف سقف بسیار مهم بوده و ظرافت کاری بالایی می‌طلبد. بهتر است هنگام تصمیم گیری برای رنگ کاری کناف از شرکت‌ها و افراد متخصص کمک بخواهید زیرا رنگ آمیزی تأثیر زیادی بر ظاهر نهایی دکوراسیون می‌گذارد و اگر به درستی انجام نشود تمام هزینه‌های شما برای اجرای کناف هدر می‌رود.

علاوه بر رنگ کار با تجربه نوع رنگ مورد استفاده نیز بسیار مهم است. حتماً از برندهای معتبر و با کیفیت خریداری کنید و قبل از استفاده دستور العمل استفاده از آن را به طور کامل مطالعه کنید. رنگ کاری اصولی با استفاده از رنگ‌های با کیفیت کیفیت و دوام کار شما را بالا می‌برد.

تمام مراحل اجرا و نقاشی کناف باید به صورت کاملاً اصولی و با مواد اولیه با کیفیت انجام گیرد. برخی افراد و شرکت‌های فعال در این زمینه برای کاهش هزینه‌های اجرا برخی مراحل را حذف کرده و یا از مواد با کیفیت پایین استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود با گذشت زمان کناف‌ ها دچار پوسیدگی، ترک خوردگی و مشکلاتی از این قبیل شده و تمام هزینه‌های شما به هدر برود. بهتر است برای اجرای این طرح به مراکز معتبر مراجعه کرده و از افراد با تجربه و متخصص کمک بگیرید.

روش‌های رنگ آمیزی کناف

به طور کلی سه روش قابل قبول برای اعمال رنگ بر روی دیوارهای کناف و رنگ کناف سقف وجود دارد که شامل استفاده از برس، غلتک و اسپری است. برای رنگ آمیزی درست و بدون نقص در لبه‌های دیوارها از برس استفاده می‌شود. البته استفاده از برق و قلم مو برای رنگ آمیزی از روش‌های دیگر وقت گیرتر است. در حالی که رنگ آمیزی با اسپری ممکن است 20٪ سریع‌تر از سایر روش‌ها باشد. البته این روش دارای معایبی بوده از جمله، نیاز به محافظت از وسایل در برابر پاشش بیش از حد رنگ به بخش‌هایی مانند کابینت‌ها، درها و پنجره‌ها و … وجود دارد.

بهترین نتیجه رنگ کناف تا حد زیادی با غلتک به دست می‌آید. با استفاده از زیرسازی مرغوب و به دنبال آن استفاده از رنگ دلخواه با غلتک، بهترین نتیجه حاصل می‌شود. استفاده از غلتک باعث کیفیت کار نهایی می‌شود. بهتر است برای اتاق‌ها و فضاهایی که رطوبت بیشتری دارند مانند حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه از رنگ‌های براق استفاده شود. صرف نظر از روش رنگ آمیزی انتخاب شده، رعایت توصیه‌های تولید کنندگان رنگ و تأمین کنندگان کناف برای نتایج نهایی ضروری است.

رنگ کناف خود را به آرمان سازه رادیس بسپارید

حال که به انتهای این مطلب رسیده ایم، بهتر است یک منبع انگلیسی معتبر را برای مطالعه در مورد استانداردهای این کار معرفی کنیم.

شرکت آرمان سازه رادیس با تجربه بالا و در اختیار داشتن تیمی متخصص در زمینه اجرای کناف طرح‌ها و دکوراسیون مورد نظر شما را با کیفیت بالا و قیمت مناسب اجرا می‌کنند. کارشناسان این شرکت تمام مراحل اجرا و نقاشی کناف را به درستی و با مواد اولیه با کیفیت انجام می‌دهند. قبل از شروع کار می‌توانید با شرکت تماس گرفته تا مشاوران شما را برای اجرای طرح مورد نظرتان راهنمایی کنند. پس از بازدید از محل و شنیدن نظرات شما در مورد طرح اجرایی هزینه کار را برآورد کرده و در صورت دلخواه با بهترین کیفیت برای شما اجرا می‌شود.

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده دیدگاه ها