تفاوت پارکت و لمینت: کفپوش لمینت چیست و چه تفاوتی با پارکت دارد؟

تفاوت پارکت و لمینت: کفپوش لمینت چیست و چه تفاوتی با پارکت دارد؟

پوشش کف منازل از مهم ترین بخش هایی است که تاثیر زیادی روی زیبایی، جلوه و دکوراسیون دارد. امروزه کفپوش های متنوعی با جنس های گوناگون برای کف خانه ها طراحی و تولید می شوند. از پر کاربرد ترین و محبوب ترین کفپوش ها می توان به پارکت و کفپوش لمینت اشاره داشت. در ادامه تفاوت پارکت و لمینت را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

کفپوش لمینت چیست؟

کفپوش های لمینت معمولا از چهار لایه مختلف (لایه محافظ، لایه طرح دار، هسته اصلی لمینت، لایه زیرین) طی فشار بالایی ساخته می شوند. این کفپوش ها به دلیل ضخامت بالا، دارای وزن بیشتر و سطحی صاف و سخت هستند؛ به همین دلیل خاصیت انعطاف پذیری در آن ها وجود ندارد. کفپوش لمینت با نام پارکت لمینت نیز شناخته می شود.

به دلیل تنوع بالا در طرح و رنگ، مقاومت بالا در برابر ضربه و رطوبت، بافت طبیعی، از محبوبیت زیادی برخوردار است. دقت داشته باشید که قیمت کفپوش پارکت لمینت نسبت به پارکت پایین تر و نسبت به کفپوش پی وی سی بالا تر است. نصب کفپوش لمینت به راحتی و در کم ترین زمان صورت می گیرد.

تفاوت پارکت و کفپوش لمینت

پارکت چیست؟

در فرآیند ساخت و تولید پارکت ها از چوب طبیعی استفاده می شود. پارکت ها علاوه بر زیبایی و جذابیت، دارای معایبی نیز هستند. به عنوان مثال: نگهداری و نظافت پارکت ها سخت می باشد، زیرا رطوبت باعث باد کردن آن می شود. پارکت ها به نوعی از کفپوش های بسیار لوکس به حساب می آیند و معمولا در جاهایی خاص به کار برده می شوند.

تفاوت پارکت و کفپوش لمینت

پارکت و کفپوش لمینت دارای تفاوت هایی می باشند که در ادامه آن ها را به صورت جزء به جزء بررسی می کنیم.

تفاوت در نصبنصب پارکت ها بسیار سخت تر و پیچیده تر از کفپوش های لمینت صورت می گیرد.
2مقاومت در برابر رطوبت و آببه دلیل استفاده از چوب خالص در فرآیند تولید پارکت ها، نسبت به آب حساسیت زیادی نشان می دهند که موجب تغییر شکل آن ها می شود. بنابراین در محیط های رطوبتی مانند آشپزخانه استفاده از لمینت توصیه می شود.
3مقاومت در برابر اجسام تیز و خط و خشحساسیت پارکت ها در مقابل اجسام و وسایل تیز بیشتر است. یعنی در صورت برخورد هر گونه جسم تیز، بسیار آسیب پذیر می باشند. لمینت ها حساسیت و آسیب پذیری کم تری در برخورد با اجسام تیز دارند.
4طول عمر و دوام پارکت و لمینتعمر مفید کفپوش لمینت نسبت به پارکت ها کم تر است. عمر مفید پارکت ها در صورت نگهداری مناسب بین 40 تا 80 سال می باشد. در صورت نگهداری خوب، لمینت ها حدودا 10 سال عمر می کنند.

نکته دیگر در مورد پارکت ها، از بین نرفتن طرح ها و نقش ها در طی زمان به دلیل طبیعی بودن آن می باشد.

5تفاوت در قیمتتفاوت قیمت در پارکت ها نسبت به سایر کفپوش هایی مانند لمینت بسیار زیاد می باشد و از لوکس ترین نوع کفپوش ها به حساب می آیند.
6قابلیت تعویضدر پارکت ها بر خلاف کفپوش لمینت، قابلیت یا امکان تعویض در صورت آسیب وجود ندارد.
7تنوع طرحتنوع پارکت ها به دلیل استفاده از چوب محدود تر از کفپوش های لمینت می باشد. لمینت ها در طرح ها و رنگ های مختلفی تولید و ارائه می شوند.
8ظاهر و زیباییچوب به دلیل بافتی که دارد، حس آرامش به افراد می دهد.
9تاثیر در محیط زیستاستفاده از چوب در فرآیند تولید پارکت ها باعث شده تا زیست تخریب پذیر باشند. تجزیه پذیری لمینت ها به دلیل شرایط خاص تولید و استفاده از موادی مانند: رزین سخت می باشد.

بنابراین پارکت ها برای طبیعت مشکلی ایجاد نمی کنند.

10نگهداریلمینت ها حساسیت کم تری نسبت به پارکت ها دارند. تمیز کردن کفپوش لمینت ها تنها با یک دستمال مرطوب یا طی امکان پذیر می باشد. جنس پارکت ها موجب دشواری هایی در نگهداری آن ها شده است. برای تمیز کردن آن ها باید از موادی خاص استفاده شود که به بافت پارکت آسیب نرسد.

در صورت آسیب، امکان سنباده زدن لمینت ها وجود ندارد و تنها در پارکت ها این کار انجام می شود.

کفپوش لمینت

مراحل نصب پارکت ها و کفپوش لمینت

در فرآیند نصب پارکت ها، از چسب هایی خاص برای فیکس کردن آن ها به کف منزل استفاده شدخه که طی این پروسه کثیف کاری هایی ایجاد می شود. مرحله ساب روی پارکت ها پس از خشک شدن چسب ها صورت می گیرد. ساب زدن برای صاف و یکدست شدن پارکت ها انجام می شود. سپس آن را با لایه ای از لاک می پوشانند تا مقاومت آن بالاتر و رنگ آن براق تر شود. این مرحله حدود 24 ساعت زمان می برد و پس از آن چیدن وسایل منزل امکان پذیر می شود.

در فرآیند نصب کفپوش لمینت هیچگونه چسبی استفاده نمی شود. لمینت ها دارای شیار هایی با کلیک هستند که مانند یک پازل در کنار هم فیکس و ثابت می شوند. به این ترتیب بدون کثیف کردن محیط منزل می توان فضای زیادی را با لمینت پوشش داد. نکته دیگر در مورد لکینت ها، قابلیت جمع کردن و نصب در فضای دیگر می باشد.

قبل از شروع فرآیند نصب لمینت ها، کف منزل با فومی مخصوص پوشانده می شود. این فوم به نوعی مثل عایق صدا و حرارت عمل کرده و موجب باد کردن کف منزل می شود. همانطور که اشاره شد، در نصب کفپوش لمینت از چسب استفاده نمی شود؛ بنابراین کف منزل هیچ صدمه و آسیبی نمی بیند.

کفپوش پارکت و کفپوش لمینت

نکات مربوط به نصب کفپوش لمینت

برای نصب پارکت و لمینت ها در کف منزل، به موارد و نکات زیر توجه داشته باشید:

  • نصب این نوع کفپوش تنها در سطح ها صاف و بدون نا همواری امکان پذیر می باشد. بهترین سطح ها برای پیاده سازی و نصب لمینت ها شامل: موزائیک، سرامیک و سنگ می شود.
  • از قرار دادن وسایل سنگین در 24 ساعت اول روی لمینت ها خودداری کنید تا شکل پیدا کنند.
  • در صورت وجود موکت های کبریتی تخت شده، نیازی به فوم در کف خانه نمی باشد.
  • برای پوشش درز انبساط و انقباض نیاز به قرنیز است.
  • بهتر است قرنیز با توجه به رنگ لمینت انتخاب شود.
  • قبل از نصب لمینت، محیط را از هرگونه برآمدگی و نخاله تمیز کنید.

کفپوش لمینت

کفپوش پی وی سی چیست؟

در فرآیند تولید کفپوش های پی وی سی، از مواد نفتی و پلاستیک استفاده می شود. کفپوش های پی وی سی نسبت به کفپوش های لمینت از ضخامت کم تری برخوردار هستند؛ اما انعطاف پذیری آن نسبت به لمینت بیشتر می باشد. این نوع کفپوش ها نسبت به کفپوش لمینت و پارکت با قیمت پایین تری ارائه می شوند.

از نظر ظاهری بسیار براق تر از پارکت ها و لمینت ها می باشند که می تواند ظاهر نسبتا مصنوعی ایجاد کند. در زمان قدم زدن روی کفپوش پی وی سی، صدایی تولید نمی شود. به این ترتیب می تواند گزینه ای مناسب، برای افراد حساس به صدا باشد. کفپوش پی وی سی هیچگونه حساسیتی نسبت به رطوبت و آب نشان نمی دهد، به همین دلیل تمیز کردن آن ها خیلی راحت صورت می گیرد.

دقت داشته باشید که برای نصب و فیکس شدن آن ها باید از چسب استفاده شود. جنس پلاستیکی پی وی سی، باعث پایین آمدن مقاومت آن در برابر حرارت، خط و خش شده است.

همچنین این کفپوش ها به دلیل پلاستیک به کار رفته در آن ها، جزء کفپوش های زیست تخریب پذیر به حساب نمی آیند.

تفاوت پارکت و لمینت

جمع بندی: تفاوت پارکت و لمینت قابل توجه است

در این مقاله به تمام نقاط ضعف و قوت انواع کفپوش ها پرداخته شد. انتخاب هرگونه از این کفپوش ها بستگی به سلیقه، محیط و هزینه در نظر گرفته شده دارد. برخی از این کفپوش ها با توجه به مقاومت بالا، برای افرادی که دارای فرزند خوردسال هستند، بهتر است. بنابراین در زمان انتخاب و خرید، تمامی موارد و نکات ذکر شده در باره تفاوت پارکت و لمینت را در نظر بگیرید.

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده دیدگاه ها