برآورد هزینه بازسازی ساختمان

برآورد هزینه بازسازی ساختمان

ساختمان‌های مختلف با گذشت چندین سال از ساخت آن‌ها دچار آسیب‌ و فرسودگی می‌شوند. اگر اسکلت اصلی ساختمان آسیب جدی نداشته باشد می‌توان با هزینه کمتری نسبت به تخریب و ساخت، ساختمان مورد نظر را نوسازی کرد. برآورد هزینه بازسازی ساختمان با توجه به موارد مختلفی از قبیل قیمت مصالح ساختمانی، طراحی نقشه، هزینه معمار و کارگر و … تعیین می‌شود. در این مقاله به طور مفصل در مورد این موارد و قیمت بازسازی خانه صحبت می‌کنیم.

بازسازی ساختمان‌های قدیمی

بازسازی ساختمان‌های قدیمی برای اولین بار از قرن بیست و یکم ظهور کرده است. یکی از مزایای این کار کاهش مصرف انرژی است زیرا ساختمان‌های قدیمی مطابق با استانداردهای روز مصرف انرژی ساخته نشده‌اند. در سال‌های گذشته تحقیقات بسیار زیادی در زمینه بازسازی ساختمان‌ها و تبدیل بنای قدیمی به بنایی امروزی انجام شده است.

تغییرات محدود باعث کاهش هزینه بازسازی ساختمان می شود

روش‌های مختلفی برای بازسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هزینه بازسازی خانه قدیمی نیز نسبت به خانه‌های جدیدتر متفاوت است. گاهی اوقات هیچ گونه تغییر عمده‌ای در نقشه ساختمان و تغییر در دیوارهای اصلی صورت نمی‌گیرد و هدف فرد برای بازسازی تنها تغییر نمای داخلی ساختمان و استفاده از المان‌های جدید در طراحی دکوراسیون داخلی است.

در این حالت ممکن است کف اتاق و دیوارها یا سقف با روکش‌ها و روش‌های جدید نمای جدیدی پیدا کنند و یا از کابینت‌ها و کمدهای جدید برای آشپزخانه یا اتاق‌ها استفاده شود. در این حالت نقشه نهایی مطابق با همان طرح اولیه و تنها با نمای جدیدی ارائه می‌شود.

تاثیر تغییرات اساسی بر هزینه بازسازی ساختمان

گاهی اوقات علاوه بر بازسازی بخش‌های ظاهری نقشه اصلی نیز تغییر کرده و بخش‌هایی مانند دیوارها، راه پله، بالکن و … نیز جابجا می‌شوند. در این حالت تغییرات بسیار عمده‌ای در ساختمان ایجاد شده و هزینه‌های بیشتری نیز به همراه خواهد داشت. برخی از این تغییرات نیاز به اخذ مجوز از شهرداری داشته و برخی دیگر نیز بدون مجوز قابل انجام هستند. چنین تغییراتی می توانند هزینه بازسازی ساختمان را افزایش دهند.

اجرای طرح بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان مجموعه‌ای از کارهای سازمانی و ساختمانی، کارهای نصب و راه اندازی ساخت و ساز، شامل طیف گسترده‌ای از اقدامات ممکن برای نوسازی، تخریب، ساخت و سازهای اضافی و افزودن طبقات بیشتر است. اجرای طرح بازسازی به منظور پیشرفت در زندگی، افزایش کارایی ساختمان، افزایش حجم مورد استفاده و اهداف دیگر صورت گرفته و قیمت بازسازی خانه نیز به ازای آن‌ها متفاوت است.

در حین بازسازی می‌توان تغییراتی در عملکرد ساختمان، در کمیت و کیفیت فضای داخلی، به منظور افزایش مساحت کل ساختمان و توسعه فضای زیرزمینی ایجاد کرد.

هزینه بازسازی کف ساختمان

هر شرکت بازسازی ساختمان طیف گسترده‌ای از کارها را در زمینه بازسازی بخش‌های مختلف ساختمان انجام می‌دهند. همچنین نقش مهمی در ایجاد سطح معینی از مقاومت و دوام برای بازسازی ساختمان ارائه می‌دهند. بازسازی ساختمان تمام کارهای ساده تعمیرات و تغییر در ظاهر ساختمان تا انجام کارهای بسیار پیچیده را شامل می‌شود. نحوه بازسازی و برآورد هزینه بازسازی ساختمان بخش‌های مختلف ساختمان متفاوت است.

در داخل ساختمان بخش‌های مختلف مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی، اتاق خواب، پذیرایی و نشیمن وجود دارد که نحوه بازسازی هر کدام با دیگری متفاوت است. بیرون از ساختمان نیز شامل نما، راه پله، پارکینگ و … است.

جزئیات عوامل تاثیر گذار بر هزینه بازسازی ساختمان

برای برآورد هزینه بازسازی ساختمان باید ببینیم در انجام بازسازی دقیقاً چه عملیاتی انجام می‌گیرد. در ادامه برخی از مهم‌ترین کارهایی که برای بازسازی منزل استفاده می‌شود ذکر شده‌اند.

  • برنامه ریزی معماری فضای داخلی بدون تأثیر بر عناصر سازنده اصلی ساختمان
  • جایگزینی یا تقویت عناصر ساختاری تحمل کننده ساختمان
  • گسترش فضاهای مختلف، ایجاد فضای بیشتر و افزایش تعداد طبقات ساختمان مطابق با توانایی ساخت آن
  • جایگزینی تجهیزات و ارتباطات فرسوده فناوری و مهندسی
  • بهبود معماری ساختمان، بازسازی نما و تعویض اجزای مختلف ساختمان
  • ایجاد تغییرات اساسی در ساختمان
  • تعویض پنجره‌ها و درها، تغییر مکان آن‌ها
  • ایجاد و تغییر در عایق‌های حرارتی و صوتی

در طول بازسازی تعدادی از عوامل مهم از جمله خرابی ساختمان، وضعیت فنی اجزای سازه‌ای، حجم سرمایه‌های موجود در بازسازی و اثر احتمالی، حضور سرمایه گذار، زمان بازسازی پیشنهادی و موارد دیگر در نظر گرفته می‌شوند.

برآورد هزینه بازسازی ساختمان

برای برآورد هزینه بازسازی ساختمان باید تمام موارد مورد نظر برای بازسازی بخش‌های مختلف را در نظر گرفته تا به صورت کامل میزان هزینه‌ها مشخص شود. در ادامه به طور کامل این هزینه‌ها بررسی می‌شوند.

هزینه بازسازی کف بخش‌های مختلف ساختمان

کف ساختمان در طراحی و استحکام آن اهمیت زیادی دارد. با توجه به نوع ساختمان و بخش‌های داخلی آن کفپوش‌ های متفاوتی در بازار موجود می‌باشد. کفپوش‌ های سرامیکی، کفپوش موزاییکی، کفپوش سنگی، پارکت چوبی، کفپوش لمینت، کفپوش بتنی و … از نمونه‌های موجود هستند که می‌توانید با توجه به میزان هزینه و دکوراسیون مورد نظر از بین آن‌ها انتخاب کنید. در جدول زیر هزینه اجرای این کفپوش‌ ها به ازای هر متر مربع بیان شده است.

نوع کفپوشهزینه اجرا به ازای هر متر
کفپوش سرامیکی 30000
کفپوش سنگی 40000
پارکت چوبی 25000
کفپوش لمینت 25000
کفپوش بتنی 20000
کفپوش شیشه‌ای 60000
هزینه بازسازی آشپزخانه

هزینه بازسازی آشپزخانه ساختمان

آشپزخانه از مهم‌ترین بخش‌های خانه است که تأثیر زیادی بر روی دکوراسیون خانه می‌گذارد. برای بازسازی آشپزخانه بخش‌های مختلفی تعمیر و تعویض می‌شوند. کابینت‌ها، کفپوش، پنجره، پرده، نوسازی سیتم آبرسانی و گاز رسانی و … از موارد مهم و تأثیر گذار در برآورد هزینه بازسازی ساختمان هستند. کابینت‌ها انواع مختلفی داشته و به دسته‌های مختلف ام دی اف، های گلاس، ممبران و … تقسیم می‌شوند که هر کدام قیمت متفاوتی دارند. برای کف آشپزخانه می‌توانید از سرامیک و انواع کفپوش استفاده کنید که هزینه آن‌ها به همراه هزینه کنده کاری کف قدیمی و نصب کفپوش جدید تعیین می‌شود. برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید به جای تعویض کامل کابینت‌ها فقط درب آن‌ها را عوض کنید یا با استفاده از روکش‌های مخصوص نمای ظاهری کابینت خود را عوض کنید.

 در جدول زیر لیست قیمت هر کدام از المان‌های آشپزخانه تعیین شده است که می‌توانید با توجه به متراژ آشپزخانه خود هزینه نهایی را محاسبه کنید.

بخش‌های مختلف آشپزخانههزینه
کابینت به متراژ و جنس بستگی دارد
کفپوش از 20 تا 60 هزار تومان
درب و پنجره به تعداد، ابعاد و نوع چنجره بستگی دارد
پرده به تعداد و ابعاد و جنس و مدل پرده بستگی دارد
سقف هر متر 600 هزار تومان
طراحی دیوار هر متر 600 هزار تومان

هزینه بازسازی اتاق خواب ساختمان

برای بازسازی اتاق‌ها با توجه به نوع استفاده از اتاق طرح‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از تغییرات مشابه بخش‌های دیگر ساختمان است. به عنوان مثال برای طراحی دیوار می‌توان از رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری استفاده کرد. برای کف اتاق نیز از کفپوش ‌های معرفی شده در بخش‌های قبلی می‌توانید استفاده کنید. علاوه بر دیوارها، کف و سقف اتاق استفاده از پنجره‌های با کیفیت نیز برای اتاق خواب مهم است.

پنجره‌های عایق مانع ورود صدا به درون اتاق شده و هیچ صدایی برای شما مزاحمت ایجاد نمی‌کند. علاوه بر نوع پنجره استفاده از پرده مناسب برای اتاق خواب نیز مهم است. یکی از المان‌هایی که در طراحی و بازسازی اتاق خواب مهم است، استفاده از کمد دیواری است.

کمدها در جنس‌های مختلف و با طرح‌های متنوعی قابل اجرا هستند. در جدول زیر لیست هزینه بازسازی بخش‌های مختلف اتاق خواب آورده شده‌ که بر اساس آن‌ها هزینه بازسازی خانه قدیمی مشخص می‌شود.

بخش‌های مختلف اتاقهزینه بازسازی
کفپوش از 20 تا 60 هزار تومان
بازسازی دیوار (رنگ، کاغذ دیواری و … ) به نوع تغییرات بستگی دارد
سقف هر متر 600 هزار تومان
کمد دیواری به ابعاد بستگی دارد
درب و پنجره به تعداد و نوع پنجره ها بستگی دارد
هزینه نوسازی ساختمان

هزینه بازسازی سرویس بهداشتی و حمام ساختمان

سرویس بهداشتی و حمام از بخش‌های مهم هر ساختمان هستند. این بخش‌های با کوچک‌ترین آسیب و فرسودگی می‌توانند خسارت‌های زیادی را به بنا وارد کنند. همچنین در آپارتمان‌ها خرابی هر سرویس بهداشتی می‌تواند به واحدهای دیگر نیز آسیب برساند. بخش‌های مختلف سرویس بهداشتی و حمام که ممکن است به بازسازی نیاز داشته باشند شامل لوله کشی، شیرآلات، کفپوش، سقف، دیوار و … می‌باشد. جابه جایی بخش‌های مختلف داخل حمام یا سرویس بهداشتی ممکن است باعث افزایش هزینه‌های لوله کشی و .. شود. از این رو اگر لوله کشی سالم است می‌توانید از تغییر عمده در این فضا صرف نظر کنید.

عایق بندی، کاسه توالت، روشویی، دستگاه تهویه و استفاده از وان نیز از مواردی هستند که برای بازسازی حمام و سرویس بهداشتی در نظر گرفته می‌شوند. در جدول زیر لیست هزینه هر کدام از موارد گفته شده ذکر شده که برای برآورد هزینه بازسازی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بخش‌های مختلف حمام و سرویس بهداشتیهزینه بازسازی
کفپوش از 20 تا 60 هزار تومان
عایق بندی هر متر 50 هزار تومان
لوله کشی و اتصالات هر متر 40 هزار تومان
روشویی 300 هزار تومان
کاسه توالت 800 هزار تومان
تهویه 450 هزار تومان

موارد گفته شده برای بازسازی بخش‌های مختلف سازمان و تغییر دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی اوقات افراد برای بازسازی ساختمان به دنبال ایجاد تغییرات عمده در نقشه هستند که هزینه آن‌ها نیز به صورت جداگانه حساب می‌شود. اگر قصد تغییر در نقشه داخلی ساختمان داشته باشید باید هزینه تخریب دیوارها و ساخت دیوار جدید، گچکاری، برقکاری و مواردی از این قبیل را نیز در نظر بگیرید. علاوه بر آن هزینه جابجایی مصالح و دور ریختن نخاله‌های حاصل از تخریب بخش‌های داخلی نیز باید در محاسبه میزان قیمت بازسازی خانه در نظر گرفته شوند.

هزینه بازسازی ساختمان

وام بازسازی ساختمان

در سال‌های گذشته تسهیلاتی توسط دولت به منظور کمک هزینه بازسازی خانه قدیمی برای واحدهای مختلف در شهر و روستا اعطا می‌شود. این تسهیلات در قالب وام‌های مختلف، ارائه مصالح ساختمانی با نرخ دولتی و … است. میزان آن برای واحدهای مختلف در شهر و روستا متفاوت است.

اگر قصد دریافت این تسهیلات را دارید می‌توانید با مراجعه به بانک‌های عامل درخواست خود را ثبت کنید. کارشناسان مرتبط در این حوزه برای بازدید ساختمان شما به محل اعزام می‌شوند. پس از بررسی کامل و تعیین میزان فرسودگی ساختمان در صورت تأیید می‌توانید تسهیلات مرتبط با وام هزینه بازسازی ساختمان را دریافت کنید.

کارشناسان ما در آرمان سازه رادیس صفر تا صد پروژه‌های نوسازی و بازسازی شما را بر عهده خواهند گرفت. با بررسی کامل بنا و مطابق با سلیقه شما تغییرات مورد نظر را انجام می‌دهند. در این میان از با کیفیت‌ترین و به روزترین تجهیزات و امکانات استفاده می‌شود. قبل از هر کار برآورد هزینه به طور کامل و دقیق بر اساس متراژ بنا و متریال مورد استفاده مشخص می‌شود.

چنانچه می خواهید موارد و توضیحات مشابه را در منابع انگلیسی دنبال کنید می توانید این مطلب و یا این لینک را مشاهده کنید.

استعلام هزینه بازسازی ساختمان از آرمان سازه رادیس

ما با استفاده از توانایی مهندیس فعالی در تیم خود و تجربه و تخصص آن‌ها در تمام مراحل بازسازی در کنار شما بوده و صفر تا صد عملیات مورد نظر را به صورت تخصصی انجام می‌دهیم. در صورت نیاز به دریافت مشاوره می‌توانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده دیدگاه ها