بازسازی نمای ساختمان قدیمی

بازسازی نمای ساختمان قدیمی

بازسازی ساختمان‌ها از مواردی است که از دیرباز مورد توجه افراد بوده و برای ساختمان‌هایی که چند سال از عمر آن‌ها می‌گذرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازسازی نمای ساختمان کلنگی به منظور افزایش استحکام و مقاومت و یا برای زیبا سازی ساختمان و تغییر دکوراسیون مطابق با جدیدترین طراحی‌های روز دنیا استفاده می‌شود. یکی از بخش‌هایی که در ظاهر ساختمان تأثیر بسیار زیادی دارد نمای بیرونی ساختمان است. در ادامه در مورد نحوه بازسازی نمای ساختمان قدیمی و روش‌های جدید این کار صحبت می‌شود.

اولین چیزی که در مورد یک ساختمان به ذهن می‌رسد نمای ساختمان است که هم از نظر زیبایی و هم استحکام ساختمان مهم است. از گذشته تاکنون، انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نمای ساختمان همیشه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. قاعده‌ای که در سبک معماری یک کشور و در مقیاس کوچک‌تر در یک شهر استفاده می‌شود، نشان دهنده اعتقادات و عقاید آن سرزمین است.

دلیل تغییر نمای ساختمان قدیمی

وقتی برای اولین بار نمای یک ساختمان را می‌بینید، زیبایی ظاهری و منحصر به فرد بودن آن را از سایر ساختمان‌ها متمایز می‌کند. بنابراین، یک طراحی مدرن متناسب با شرایط و کاربرد ساختمان و همچنین استفاده از مصالح با کیفیت بالا، برای ایجاد هویت منحصر به فرد برای ساختمان نیز ضروری است.

نمای ساختمان علاوه بر اینکه از نقش محافظتی برای امنیت ساختمان برخوردار است، یکی از قسمت‌های مهم و اساسی ساختمان نیز می‌باشد. این نما بر روحیه ساکنان ساختمان یا کسانی که در آنجا کار می‌کنند و حتی عابران پیاده نیز تأثیر می‌گذارد.

به طور کلی دلایل مختلفی برای بازسازی نمای ساختمان قدیمی وجود دارد. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره شده است:

 • هزینه بالای تخریب کامل ساختمان و ساخت یک ساختمان جدید
 • ایجاد جلوه‌های جدید در ساختمان و تغییرات ظاهری
 • نمای قدیمی برای استفاده تجاری یا حتی مسکونی سازگار نیست
 • بازسازی نمای ساختمان کلنگی باعث می‌شود توجه افراد به ساختمان بیشتر شود. این مورد مخصوصاً برای ساختمان‌های تجاری باعث افزایش مشتری می‌شود
 • فرسایش و تخریب نمای قدیمی، که در صورت عدم بازسازی، ساختمان اصلی را تخریب می‌کند و به اطراف آن آسیب وارد می‌کند

اصول و نکات مهمی باید برای بازسازی ساختمان در نظر گرفته شود که در نمای جدید ساختمان نقش اساسی دارند، یعنی:

 • نوع کاربری ساختمان
 • معماری منطقه‌ای و شرایط اقلیمی
 • اسکلت یک ساختمان قدیمی
 • مواد اولیه مصرفی
old building facade reconstruction 02

راه حل های بازسازی نمای ساختمان قدیمی

راه حل‌های پیشنهادی مختلفی برای بازسازی نمای ساختمان کلنگی وجود دارد که با یکدیگر متفاوت هستند. در زیر به مهم‌ترین راه حل‌هایی که می‌توانید برای بازسازی نمای ساختمان در نظر بگیرید اشاره شده است:

 • بازسازی بخش‌های شکسته شده در نمای ساختمان
 • تعویض یا تعمیر درب و پنجره‌ها
 • نقاشی نمای ساختمان
 • تعمیر روکش‌های نما
 • نصب یا تعمیر محافظ‌ها
 • زیباسازی نما با گیاهان
 • شستشوی نمای ساختمان

اصول خطوط به کار رفته در نمای ساختمان

در هر ساختمان بعضی خطوط قسمت‌های مختلف را از یکدیگر جدا می‌کنند. این خطوط در ایجاد یک ریتم متناسب در ساختمان بسیار مفید هستند و بر نمای ساختمان تأثیر زیادی دارند. هنگام ساخت یا بازسازی نمای ساختمان‌های قدیمی به شکل و فرم این خطوط در فرورفتگی‌های نما توجه کنید. این کار می تواند تاثیر مثبت بازسازی منزل را دو چندان کند.

اصول تناسبات و ارتباط بین بخش‌ها

نصب در و پنجره‌ها در نمای ساختمان تأثیر زیادی دارد. بهتر است آن‌ها را با ریتم مناسب و خطوط عمودی تعریف شده طراحی کنید. همچنین رعایت اصول معماری نور برای طراحی نما بسیار مهم بوده و تأثیر زیادی بر بازده بازسازی دارند. به طور کلی، در طراحی نما، بازسازی قسمت‌های میانی و بالایی ساختمان از اهمیت بیشتری برخوردار است. به پتانسیل‌های طبیعی منطقه نیز توجه کنید. به عنوان مثال، نور خورشید احساس نشاط در افراد ایجاد می‌کند. بالکن‌ها و تراس‌هایی که دارای فرو رفتگی یا برجستگی هستند، می‌توانند برای کنترل میزان نور طبیعی فضای داخلی ساختمان استفاده شوند. این فضاها مانند سایبان طبیعی عمل می‌کنند. نوع جزئیات را برای بازسازی نمای ساختمان قدیمی تعریف کنید و بر اساس سلیقه شخصی یا دکوراسیون و مواد عمومی در دسترس نمای ساختمان را طراحی کنید.

نکات قابل توجه در بازسازی نمای ساختمان قدیمی

بعضی اوقات شدت آسیب در نما به حدی زیاد است که بازسازی نمای ساختمان کلنگی تغییرات زیادی ایجاد نمی‌کند. در این حالت باید کل نما از پایه و اساس عوض شود. در ساختمان‌های قدیمی از بین بردن نمای فرسوده ضروری است.

به ساختار و اسکلت ساختمان قدیمی توجه کنید.

در بازسازی نما نیازی به طراحی منحصر به فرد نیست، اما در جایگزینی نمای فرسوده با نمای جدید، باید یک طراحی نمای جدید انجام شود.

هزینه‌های بازسازی ساختمان‌های قدیمی بسته به مواد استفاده شده متفاوت است اما با این وجود هزینه بازسازی با هزینه ساخت کامل ساختمان قابل مقایسه نیست.

هنگام تعمیر نما، برای زیبایی بیشتر، روش‌های مدرن طراحی ساختمان و مدرن بودن مواد را در نظر بگیرید و در انتخاب رنگ، سنگ، آجر، چوب، شیشه و کامپوزیت دقت کنید، زیرا ممکن است بسته به نوع و سن ساختمان تغییر آن امکان پذیر نباشد.

در هنگام بازسازی نمای ساختمان قدیمی باید حتماً به ساختار قبلی توجه شود زیرا گاهی اوقات مواد اولیه مورد استفاده شباهت زیادی به متریال قدیمی دارد و همین امر باعث می‌شود ساختمان دچار تغییرات جزئی شود.

بازسازی ساختمان‌های قدیمی با “ارزش تاریخی” بسیار ارزشمند است زیرا از نظر ساختار و عملکرد بر روی میزان عمر ساختمان اثر می‌گذارد.

بازسازی نمای ساختمان قدیمی

انواع نمای بیرونی ساختمان

اگر قصد تعویض نمای ساختمان قدیمی خود را دارید بهتر است با انواع نمای ساختمان آشنا شده تا بتوانید بهترین مدل را برای ساختمان قدیمی خود انتخاب کنید. مواد مورد استفاده یک عنصر اساسی است که علاوه بر زیبا کردن ساختمان، دارای استحکام خوب، طول عمر مناسب و استانداردهای لازم در برابر میزان بودجه‌ای است که برای آن هزینه شده است.

دنیای طراحان و معماران ساختمان بسیار گسترده است و گزینه‌های زیادی را برای ما فراهم کرده‌اند. این گستردگی ایده‌ها بسیار برای کسانی که ممکن است اطلاعات کافی نداشته باشند و در این زمینه متخصص نباشند بسیار عالی است. می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی ساختمان، تعداد طبقات ساختمان، میزان بودجه و سلیقه خود بهترین نوع نما را برای بازسازی نمای ساختمان قدیمی انتخاب کنید.

به طور کلی، انواع نمای ساختمان را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد، که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود.

نمای کلاسیک ساختمان

نمای کلاسیک یا رومی ساختمان، برگرفته از معماری کلاسیک رومی و یونانی است. سبک‌های معماری متولد شده در اروپا پس از رنسانس را می‌توان معماری کلاسیک در نظر گرفت. طیف وسیعی از نماهای کلاسیک در سراسر جهان اجرا شده‌اند و طرفداران خاص خود را دارند. تقارن یکی از اصول تفکیک ناپذیر طراحی نما کلاسیک است، بنابراین در این دوره تمایل به نمای سنتی افزایش یافته است. از طرف دیگر، نمای کلاسیک نوعی احساس ابهت را برای ساکنان و افرادی که از بیرون آن را تماشا می‌کنند به همراه می‌آورد.

نمای ساختمان نئوکلاسیک

نمای نئوکلاسیک از سایر ساختمان‌های کلاسیک و مدرن متمایز است. یکی از ویژگی‌های متمایز معماری نئوکلاسیک طراحی دیوارها است که به هر قسمت از ساختمان یک نمای خاص می‌بخشد. نئو کلاسیک‌ها از یک طرح کلاسیک به همراه سبک مدرن استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، در طراحی داخلی و طراحی نما، یک ساختمان کلاسیک وجود دارد، همچنین یک طبقه بندی نئوکلاسیک وجود دارد که از نظر ساختار با برخی از سبک‌های مدرن نما ترکیب شده است. ویژگی‌های این سبک اجرای تزئینات و طرح‌های کلاسیک همراه با امکانات مدرن و جدید در طراحی نمای ساختمان و رعایت تقارن و تناسب موجود در معماری کلاسیک و استفاده از مصالح سنتی مانند آجر سنگ و چوب است.

نمای ساختمان مدرن

طراحی مدرن در معماری از دهه‌های اولیه قرن بیستم آغاز شد. اصول استاندارد همه این طرح‌ها سادگی، کارایی و ظرافت است. نمای مدرن را می‌توان با طراحی خلاقانه و جسورانه تشخیص داد و همیشه انتظار شگفتی در آن وجود دارد. ویژگی‌های این سبک استفاده از ریتم‌های عمودی، افقی و زاویه دار و استفاده از مواد و فن آوری‌ های جدید است. نوآوری در این طراحی امری حیاتی است.

بتن یکی از اجزای اصلی معماری مدرن است. استفاده از آجر و همچنین نمای شیشه‌ای مدرن نیز در این سبک استفاده می‌شود. آلومینیوم یا کامپوزیت، سنگ‌های طبیعی، چوب و HPL مدرن از دیگر مصالحی هستند که به طور معمول در طراحی نمای مدرن استفاده می‌شوند.

بازسازی نمای ساختمان قدیمی

قوانین بازسازی نمای ساختمان قدیمی

برای بازسازی نمای ساختمان قدیمی اصول و قواعد کلی وجود دارد که باید رعایت گردد.

زمان اجرای طرح

یکی از مهم‌ترین موارد در تعیین بهترین نما برای ساختمان سرعت اجرای آن است زیرا باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌شود. به عنوان مثال، نمای کامپوزیت برای افرادی که می‌خواهند به سرعت و با کمترین هزینه ساختمان خود را بازسازی کنند یک گزینه عالی است.

سبک بودن نمای انتخاب شده

بهترین نما برای ساختمان نمایی است که حداقل وزن را داشته باشد. استفاده از این نماها باعث افزایش امنیت ساختمان می‌شود. به عنوان مثال، اگر در هنگام زلزله وزن نمای ساختمان زیاد باشد، احتمال ریزش آن چند برابر خواهد شد. اما وقتی نما سبک باشد، با وجود ضربه‌های فراوان، همچنان مقاوم خواهد بود.

مقاومت در برابر زلزله

یکی از معیارهای مهم برای انتخاب بهترین نمای ساختمان مقاومت در برابر زلزله است. به عنوان مثال می‌توان سنگ‌های نما را با پیچ و رولپلاک نصب کرد. این امر باعث می‌شود تا در صورت وقوع زلزله سنگ‌ها کنده نشوند. مقاوم سازی نما با مقاوم سازی ساختمان متفاوت است و این دو نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.

عایق در برابر گرما

هنگامی که نمای ساختمان را عایق بندی کنید، انرژی در فصول گرم و سرد سال از خانه خارج نمی‌شود و در طولانی مدت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود.

مقاومت در برابر آتش سوزی

مقاومت در برابر آتش حیاتی‌ترین ویژگی برای معرفی بهترین نما برای ساختمان در نظر گرفته شده است. امروزه استفاده از نمای نسوز در برج‌های مسکونی و اداری ضروری است و بدون آن مجوز ساخت یا بازسازی ساختمان‌های قدیمی صادر نمی‌شود. وقتی نما نسوز باشد، آتش به ساختمان نفوذ نمی‌کند و در صورت آتش سوزی باعث افزایش ایمنی ساکنان می‌شود.

انواع مختلف نمای ساختمان برای بازسازی نمای ساختمان کلنگی وجود دارد از جمله:

 • پانل کامپوزیت آلومینیوم (پانل ACM)
 • نمای آجری
 • نمای سیمانی
 • نمای سنگی ساختمان
 • نمای شیشه‌ای
 • نمای سرامیک
 • نمای چوبی

خدمات بازسازی نمای ساختمان قدیمی

بازسازی نمای ساختمان قدیمی یکی از خدماتی است که ما در آرمان سازه رادیس به شما ارائه خواهیم داد. اگر می خواهید نمای خانه کلنگی خود را بازسازی کنید، کافی است این کار را به ما واگذار کنید و رنگ و رخ تازه ای به منزل قدیمی خود بدهید. بدون شک نوسازی نمای ساختمان های قدیمی می تواند حس خوبی را به شما منتقل کند. اگر به دنبال خدمات این دسته هستید، می توانید با استفاده از روش های موجود با ما تماس بگیرید و اگر به مقالات مرتبط با این جوزه علاقه مند هستد می توانید این منبع یا منبع دوم را مطالعه کنید.

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده دیدگاه ها