بازسازی منزل با توجه به نیاز یک ساختمان به تعمیر و نگهداری بیشتر و یا تغییر فضای داخلی و خارجی مطابق با نیاز روز خانواده صورت می‌گیرد. بازسازی شامل تغییر و مرمت بخش‌های مختلف ساختمان از جمله نمای بیرون، فضای آشپزخانه، اتاق خواب، پذیرایی و سایر بخش‌های ساختمان است. در ادامه به طور مفصل در مورد طراحی و بازسازی منزل، استانداردها و اطلاعات لازم در این زمینه صحبت خواهیم کرد.

اهمیت بازسازی منازل مسکونی

خدمات بازسازی منزل هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ فنی صورت می‌گیرد و باعث زیبایی و استحکام منزل شما می‌شود. به طور کلی بازسازی به تمام فعالیت‌هایی گفته می‌شود که برای حفظ و نگهداری ساختمان‌های آسیب دیده یا دارای بافت فرسوده انجام می‌گیرد. علاوه بر بازسازی عملیات دیگری نیز به منظور نوسازی ساختمان انجام می‌شود که ظاهر ساختمان را زیباتر می‌کنند.

گاهی اوقات از ساخت یک منزل مسکونی بیش از ده سال می‌گذرد و ساختمان نیاز به تعمیرات مختلف دارد اما گاهی اوقات منزل نوساز بوده یا هیچ گونه فرسودگی یا آسیبی ندارد اما نحوه ساخت و طراحی داخلی آن به صورتی است که مورد پسند افراد قرار نگرفته و تصمیم به بازسازی می‌گیرند تا فضایی جدید برای زندگی خود ایجاد کنند. بازسازی به صورت‌های مختلف جزئی و کلی صورت می‌گیرد. در موارد زیر بازسازی انجام می‌گیرد:

  • تعمیر یا تعویض اشیا یا بخش‌هایی از ساختمان
  • زیبایی منزل و طراحی بر اساس جدیدترین متدهای طراحی
  • افزایش فضای داخلی منزل و کارایی بیشتر فضاها
  • افزایش مقاومت ساختمان‌های قدیمی
  • تغییر نقشه و جابجایی بخش‌های مختلف منزل

مراحل انجام خدمات بازسازی منزل

انجام این کار نیازمند صرف وقت و هزینه و استفاده از دانش و تخصص معماران در زمینه می‌باشد.

برنامه ریزی برای انجام بازسازی منازل مسکونی بسیار مهم است. ابتدا باید مشخص شود دقیقاً کدام بخش‌های ساختمان برای بازسازی مد نظر شماست. برای این کار می‌توانید از کارشناسان و معماران کمک بگیرید تا ساختمان منزل شما را بررسی کرده و به طور کاملاً دقیق میزان آسیب و خسارت‌های ساختمان را مشخص کرده و بخش‌هایی که نیاز به انجام تعمیرات در بخش فنی دارند را مشخص کنند. علاوه بر آن بخش‌هایی که از نظر ظاهری قصد تغییر آن‌ها را دارید نیز مشخص کنید.

خدمات بازسازی ساختمان

بعد از برنامه ریزی و مشخص نمودن میزان خسارت و بخش‌هایی که نیاز به بازسازی دارند، برآورد هزینه صورت می‌گیرد. این مرحله نیز بسیار مهم است. برای این کار باید نوع متریالی که برای هر بخش در نظر دارید مشخص کنید. به عنوان مثال برای دیوارهای داخلی می‌توانید از رنگ یا کاغذ دیواری استفاده کنید. برای کف می‌توانید از سرامیک، پارکت و کفپوش استفاده کنید. نوع و جنس کابینتی که برای آشپزخانه در نظر می‌گیرید نیز بر میزان هزینه بازسازی تأثیر می‌گذارد. با در نظر گرفتن تمام جزئیات می‌توانید هزینه بازسازی را تخمین بزنید.

در مرحله بعد طراحی و بازسازی منزل باید به دنبال مراکز معتبر برای خرید و یا شرکت‌هایی برای اجرای طرح بازسازی باشید. می‌توانید تمام متریال مورد نظر را به صورت جداگانه خریداری و برای نصب آن‌ها به شرکت‌های مختلف مراجعه کنید. برخی شرکت‌های ساخت و ساز در این زمینه فعالیت می‌کنند و تمام مراحل طراحی و اجرا را به صورت کامل برای شما انجام می‌دهند.

بازسازی و نوسازی بافت فرسوده

امروزه آپارتمان نشینی رواج بسیار زیادی یافته است و خانه‌های قدیمی جای خود را به آپارتمان‌ها داده‌اند. بسیاری از افراد به زندگی در آپارتمان علاقه‌ای نداشته و یا بعد از مدتی سکونت خسته شده و به دنبال زندگی در فضاهای جدید هستند. یکی از کارهایی که در این موارد قابل انجام است خرید مناازل قدیمی و بازسازی و نوسازی آن‌ها است. دقت داشته باشید بازسازی با نوسازی تفاوت دارد. بازسازی به معنای انجام تغییرات در ساختمان بدون ایجاد تغییرات عمده در نقشه و نوع طراحی ساختمان است که به منظور افزایش عمر ساختمان صورت می‌گیرد. اما در نوسازی تغییرات بسیار زیادی از جمله تغییر نقشه صورت گرفته و هدف از آن افزایش استحکام بنا است.

بسیاری از فعالیت‌هایی که برای بازسازی و نوسازی یک بنا انجام می‌گیرد بدون نیاز به مجوز هستند. این فعالیت‌ها شامل تعمیر سرویس‌های بهداشتی، تغییراتی که در حیاط ساختمان انجام می‌گیرد، سفید کاری، نقاشی، تغییر نمای بیرونی، تعمیرات پشت بام و …. می‌باشند. در مقابل برخی از فعالیت‌ها مانند تخریب و تغییر دیوارهای اصلی ساختمان، تغییر و جابجایی راه پله و جابجایی بخش‌هایی از ساختمان نیازمند دریافت مجوز از شهرداری هستند.

نکات مهم برای اجرای طرح بازسازی

همان طور که گفته شد شما می‌توانید عملیات بازسازی منزل را خودتان انجام دهید یا تمام کار را به شرکت‌های متخصص در این زمینه بسپارید. برای این کار باید قراردادی را به درستی تنظیم کرده و تمام نکات و جزئیات مورد نظر را در آن ذکر کنید. بخش‌هایی که به بازسازی نیاز دارند، متریالی که برای بازسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، میزان دستمزد کارگر و کارفرما و … از جمله مواردی هستند که هنگام عقد قرارداد حتماً باید مورد توجه قرار بگیرند.

قبل از تصمیم به بازسازی منازل مسکونی ابتدا طرح و نقشه مورد نظر خود را تعیین کنید. دکوراسیون و نحوه چیدمان المان‌های موجود در خانه را در نظر بگیرید و بر اساس آن مشخص کنید که فضای داخلی خانه به چه تغییراتی نیاز داشته و بر اساس آن اقدام به بازسازی کنید.

گاهی اوقات تصمیم به بازسازی منزل می‌گیرید که عمر بالایی داشته و بسیار فرسوده است. در این موارد حتماً برآورد هزینه دقیقی داشته باشید و در صورتی که هزینه بازسازی بسیار بالا می‌رود می‌توانید اقدام به تخریب و ساخت مجدد بنا نمایید. در هنگام بازسازی حتماً به سیستم‌های سرمایشی، گرمایشی و عایق‌های صدا توجه داشته باشید.

بازسازی بخش‌های مختلف منزل

طراحی و بازسازی منزل به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. بازسازی نمای بیرونی، تغییر در دیوارهای اصلی و افزایش استحکام ساختمان، تغییر در نمای داخلی و بازسازی بخش‌های داخلی منزل از جمله فعالیت‌هایی است که به منظور بازسازی صورت می‌گیرد.
این تغییرات می تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی یک ساختمان داشته باشد. برای مثال بازسازی نمای ساختمان قدیمی می تواند زیبایی آن را دوچندان کند.

بازسازی اتاق‌ خواب

مهم‌ترین بخش‌هایی که در اتاق خواب ممکن است آسیب دیده و نیاز به بازسازی داشته باشند کف اتاق، کمد دیواری، درب و پنجره و دیوارها می‌باشند. برای کف می‌توانید از کفپوش‌ های مختلف سرامیکی، پارکت، چوبی، سنگی و … استفاده کنید. برای اتاق خواب می‌توانید از درب‌ها و پنجره‌های عایق صدا استفاده کنید. همچنین نصب کمد دیواری به صورتی که فضای اتاق را زیادی اشغال نکند بسیار مفید و کاربردی است.

بازسازی بخش‌های مختلف منزل

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه فضایی است که تأثیر بالایی در دکوراسیون خانه دارد. از آن جایی که خانم‌ها بیشتر از بقیه افراد با آشپزخانه سروکار دارد بیشتر تمایل به تغییر و تحول در آن جا دارند. برای بازسازی آشپزخانه باید ابتدا تاسیسات آب و برق و گاز را بررسی کرده و در صورتی که نیاز به تعمیر یا تغییر دارند آن‌ها را بازسازی کنید. کف آشپزخانه و سقف و دیوارها را نیز بررسی کرده و کفپوش مناسب را انتخاب کنید. شاید بتوان گفت مهم‌ترین المان هر آشپزخانه‌ای کابینت است. اگر کابینت‌ها آسیب جدی دیده و قابل استفاده نیستند به طور کامل تعویض کنید. کابینت‌ها انواع مختلفی داشته و به صورت ام دی اف، های گلاس، ممبران و … طراحی و ساخته می‌شوند. با توجه به بودجه خود می‌توانید مدل دلخواه خود را انتخاب کنید. اگر آسیب جدی نداشته باشند می‌توانید تنها درب آن‌ها را عوض کنید یا از روکش‌های مخصوص برای تغییر ظاهر آن‌ها خریداری کنید.

بازسازی کف منزل

کف منزل و بخش‌های مختلف را می‌توانید با المان‌های مختلفی بازسازی کنید. کفپوش‌ های سرامیکی متداول‌ترین نوع کفپوش‌ ها است که برای تمام بخش‌های منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر آن کفپوش‌ های چوبی، بامبو، تراکت، سنگی، شیشه‌ای و … نیز در بازار وجود دارند که با توجه به نوع ساختمان، دکوراسیون، بودجه در دسترس و سلیقه افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی منزل

حمام و سرویس‌های بهداشتی نیز با گذشت زمان دچار مشکل شده و اتصالات آن آسیب می‌بیند. علاوه بر مشکلات ایجاد شده برای شیر آلات عایق‌های رطوبتی و حرارتی نیز دچار مشکل می‌شوند. هنگام بازسازی منازل مسکونی بخش‌های مختلف در صورت داشتن فضای کافی می‌توانید از وان برای داخل حمام استفاده کنید و یا بخشی خاص برای قرار دادن ماشین لباسشویی درون حمام طراحی کنید.

بازسازی فضای پشت بام منزل

پشت بام نیز یکی از فضاهایی است که هر چند سال یه بار نیاز به بازسازی و تعمیر دارد. سیستم عایق پوششی برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم‌های پوششی آکریلیک، پوشش‌های پلی اورتان، پوشش سیلیکون و … از نمونه پوشش‌های مورد استفاده برای پشت بام است. این پوشش‌ها هر کدام مزایا و معایب خاص خود را داشته و برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. با گذشت زمان و به دلیل شرایط آب و هوایی این پوشش‌ها دچار آسیب شده و نیاز به بازسازی دارند.

هزینه خدمات بازسازی منزل

برای بازسازی بخش‌های مختلف عوامل مختلفی وجود دارد که بر میزان هزینه تأثیر می‌گذارد. متریالی که برای بخش‌های مختلف استفاده می‌شود، هزینه اجرای هر کدام توسط نیروهای متخصص، دستمزد کارگر، هزینه جابجایی لوازم و مصالح مورد نیاز و مواردی از این قبیل بر هزینه تمام شده بازسازی تأثیر گذار است.

هزینه خدمات بازسازی

برای برآورد هزینه دقیق طراحی و بازسازی منزل می‌توانید به شرکت‌های با تجربه فعال در این زمینه مراجعه کنید. کارشناسان این شرکت‌ها با ابزار کاربردی تمام بخش‌های منزل را بررسی کرده و آسیب‌های وارد شده ساختمان را مشخص می‌کنند. علاوه بر آن بر اساس نیاز و سلیقه شما طرح مورد نظر را بررسی و هزینه دقیق بازسازی را تخمین می‌زنند.

سخن پایانی: بازسازی منزل خود را به ما سپرده و بهترین خدمات را دریافت کنید

شرکت آرمان سازه رادیس یکی از شرکت‌های فعال در این زمینه می‌باشد. کارشناسان و متخصصان این شرکت با استفاده از بهترین متریال‌ ها بازسازی فضای منزل شما را به صورت کامل انجام می‌دهند. این شرکت ابتدا منزل شما را به طور کامل بررسی کرده مواردی که نیاز به بازسازی داشته باشند مشخص می‌کند و بر اساس قیمت روز هزینه بازسازی را تعیین می‌کند.

شما  می‌توانید در صورت نیاز عملیات بازسازی منازل مسکونی را به طور کامل به شرکت ما بسپارید. برای دریافت مشاوره بازسازی منزل می‌توانید با کارشناسان شرکت آرمان سازه رادیس تماس بگیرید.

اگر به مطالب حوزه بازسازی منزل علاقه مند هستید می توانید این منبع را مطالعه کنید و یا سری به سایت architecturaldigest بزنید.

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده دیدگاه ها